Müzik Haberleri

KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ

08 Haziran 2024 Cumartesi 21:00

Türkiye'de pop müziğin yerleşmesinde önemli katkıları olan orkestra şefi Kanat Gür 87 yaşında yaşamını yitirdi. 21 Mayıs 1937 Ankara doğumlu Kanat Gür, sanat yaşamına Orhan Sezener Orkestrası’nda gitarla başladı.

Sırasıyla İlhan Feyman, Müfit Kiper, Nejat Cendeli orkestralarında çalıştı, 1962’de topluluğunu kurdu. İstanbul ve Ankara lokallerinde programa çıkan orkestra, İtalyanca şarkılarla ünlendi. Gür aynı dönemde solist olarak 24 Mila Baci/Il Cane di Steffa 45’liğini doldurdu.

Kanat Gür (gitar), Ersin Üreksoy (piyano), Erol Erginer (tenor saksafon), İldeniz Ürel (bas gitar), Metin Özyol’dan (davul) oluşan Kanat Gür Orkestrası, zamanla folk düzenlemelerine ve giderek beate kaydıı.

1964’de 2. Boğaziçi Müzik Festivali’nde Türk folklorundan düzenlemeler dalında orkestradan Ergun Özer en iyi vokal seçildi.

1965’de ise ilk Altın Mikrofon müzik yarışmasında Karadır Kaşların türküsüyle finale kalmış ve Karadır Kaşların/İçimdesin 45’liğini yayınlamayı başarmışlardı.

Kanat Gür’ün orkestrasında yer verdiği birçok isim, ileriki yıllarda yerli hafif müziğin öne çıkan sanatçıları arasında yer aldı. Orkestra, yurtdışında çalıştıktan sonra 1970’lerin başında dağıldı.

Orkestranın çıkardığı 45’likler arasında Ne Sihirdir Ne Keramet/Bu Deli Gönül de (1967) vardı.Diğer Haberler