ESKİMEYEN ESKİLER

KADINIM (TANJU OKAN)

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:51

Tanju Okan 1938 İzmir doğumlu. Ankara’ da başlıyor profesyonel müzik yaşamı. 1962’de İstanbul’da Müfit Kiper Orkestrası vokali, Milli Orkestra ile Balkan Melodileri Festivali başarıları derken solistlik kariyeri gelişiyor ve ilk hit parçası Hasret geliyor. George Moustaki’ nin Avrupa’yı kasıp kavuran ‘Le Meteque’ in Türkçe aranjmanıyla çok satıyor Tanju Okan.

Dönemin en iyilerinden biri artık Okan. Birkaç güzel şarkı daha bulsa da Hasret’in başarısını tekrarlayamamamın sıkıntısı içinde.

Galatasaray Lisesi’ne okurken Timur Selçuk’un yanında bir şekilde müziğe bulaşmış Mehmet Teoman’dan ona şarkı bulmasını istiyor. Teoman da, bir başka büyük ses Serge Reggiani’nin müthiş parçası, 1973 tarihli T’ais L’air D’una Chanson’ı seçiyor. Geriye sözleri yazmak kalıyor.

Tanju Okan o dönem, sıkıntılı bir aşk yaşıyor. Z.E. adındaki genç kadına aşık oluyor. Duygularına karşılık da alıyor. Ancak kızın ailesi, çok içki içen, şarkıcı birini kızlarına uygun görmüyor ve baskı yapıyor. Aşklarını gizlice, acı çekerek yaşıyorlar. Sonunda aile Z. E.’yi Amerika’ya gönderiyor ve perişan olan Okan teselliyi içkide buluyor.

Mehmet Teoman bu hazin ilişkiden yola çıkıp sözleri yazıyor ve Okan da stüdyoya girip bir kerede şarkıyı söyleyip çıkıyor.

Yer yerinden oynuyor. Kadınım adlı parça Tanju Okan’ın ’marka’sı haline geliyor ve hep en çok istenen şarkısı oluyor. Yıllar sonra Tanju Okan, Z.E. ile mutlu sona ulaşıp evleniyor, ama mutluluğu yine kısa sürüyor ve boşanıyor…Diğer Haberler

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53

NACİYE (SEYYAL TANER)
NACİYE (SEYYAL TANER)
05 Temmuz 2023 Çarşamba 22:05