ESKİMEYEN ESKİLER

KADINIM (TANJU OKAN)

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:51

Tanju Okan 1938 İzmir doğumlu. Ankara’ da başlıyor profesyonel müzik yaşamı. 1962’de İstanbul’da Müfit Kiper Orkestrası vokali, Milli Orkestra ile Balkan Melodileri Festivali başarıları derken solistlik kariyeri gelişiyor ve ilk hit parçası Hasret geliyor. George Moustaki’ nin Avrupa’yı kasıp kavuran ‘Le Meteque’ in Türkçe aranjmanıyla çok satıyor Tanju Okan.

Dönemin en iyilerinden biri artık Okan. Birkaç güzel şarkı daha bulsa da Hasret’in başarısını tekrarlayamamamın sıkıntısı içinde.

Galatasaray Lisesi’ne okurken Timur Selçuk’un yanında bir şekilde müziğe bulaşmış Mehmet Teoman’dan ona şarkı bulmasını istiyor. Teoman da, bir başka büyük ses Serge Reggiani’nin müthiş parçası, 1973 tarihli T’ais L’air D’una Chanson’ı seçiyor. Geriye sözleri yazmak kalıyor.

Tanju Okan o dönem, sıkıntılı bir aşk yaşıyor. Z.E. adındaki genç kadına aşık oluyor. Duygularına karşılık da alıyor. Ancak kızın ailesi, çok içki içen, şarkıcı birini kızlarına uygun görmüyor ve baskı yapıyor. Aşklarını gizlice, acı çekerek yaşıyorlar. Sonunda aile Z. E.’yi Amerika’ya gönderiyor ve perişan olan Okan teselliyi içkide buluyor.

Mehmet Teoman bu hazin ilişkiden yola çıkıp sözleri yazıyor ve Okan da stüdyoya girip bir kerede şarkıyı söyleyip çıkıyor.

Yer yerinden oynuyor. Kadınım adlı parça Tanju Okan’ın ’marka’sı haline geliyor ve hep en çok istenen şarkısı oluyor. Yıllar sonra Tanju Okan Z.E. ile mutlu sona ulaşıp evleniyor, ama mutluluğu yine kısa sürüyor ve boşanıyor…Diğer Haberler

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

BAD  (MICHAEL JACKSON)
BAD (MICHAEL JACKSON)
20 Kasım 2020 Cuma 15:48

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

HEART OF GLASS  (BLONDIE)
HEART OF GLASS (BLONDIE)
16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01