ESKİMEYEN ESKİLER

KADINIM (TANJU OKAN)

11 Kasım 2020 Çarşamba 18:51

Tanju Okan 1938 İzmir doğumlu. Ankara’ da başlıyor profesyonel müzik yaşamı. 1962’de İstanbul’da Müfit Kiper Orkestrası vokali, Milli Orkestra ile Balkan Melodileri Festivali başarıları derken solistlik kariyeri gelişiyor ve ilk hit parçası Hasret geliyor. George Moustaki’ nin Avrupa’yı kasıp kavuran ‘Le Meteque’ in Türkçe aranjmanıyla çok satıyor Tanju Okan.

Dönemin en iyilerinden biri artık Okan. Birkaç güzel şarkı daha bulsa da Hasret’in başarısını tekrarlayamamamın sıkıntısı içinde.

Galatasaray Lisesi’ne okurken Timur Selçuk’un yanında bir şekilde müziğe bulaşmış Mehmet Teoman’dan ona şarkı bulmasını istiyor. Teoman da, bir başka büyük ses Serge Reggiani’nin müthiş parçası, 1973 tarihli T’ais L’air D’una Chanson’ı seçiyor. Geriye sözleri yazmak kalıyor.

Tanju Okan o dönem, sıkıntılı bir aşk yaşıyor. Z.E. adındaki genç kadına aşık oluyor. Duygularına karşılık da alıyor. Ancak kızın ailesi, çok içki içen, şarkıcı birini kızlarına uygun görmüyor ve baskı yapıyor. Aşklarını gizlice, acı çekerek yaşıyorlar. Sonunda aile Z. E.’yi Amerika’ya gönderiyor ve perişan olan Okan teselliyi içkide buluyor.

Mehmet Teoman bu hazin ilişkiden yola çıkıp sözleri yazıyor ve Okan da stüdyoya girip bir kerede şarkıyı söyleyip çıkıyor.

Yer yerinden oynuyor. Kadınım adlı parça Tanju Okan’ın ’marka’sı haline geliyor ve hep en çok istenen şarkısı oluyor. Yıllar sonra Tanju Okan, Z.E. ile mutlu sona ulaşıp evleniyor, ama mutluluğu yine kısa sürüyor ve boşanıyor…Diğer Haberler

NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
NOVEMBER RAIN (GUNS N' ROSES)
19 Mart 2023 Pazar 22:26

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33