ESKİMEYEN ESKİLER

İŞTE ÖYLE BİR ŞEY (EROL EVGİN)

12 Ocak 2022 Çarşamba 21:31

16 Nisan 1947 İstanbul doğumlu Erol Evgin’in müzik macerası 1960’ların ortasında şekillenmeye başlıyor. İstanbul Erkek Lisesi’nde okurken hem okuldan, hem Kadıköy’den farklı arkadaşlarıyla ortak çalışmalar yapıyor. Anadolu yakasındaki müzik etkinliklerinin çoğunda adı var.

1964’te düzenlenen bir yarışmada birinciliği kazandıktan sonra, çeşitli orkestralarla sahneye çıkarak profesyonelliğe adımını atıyor.

Şartları zorluyor, Türkçe sözlerini kendisinin yazdığı yabancı şarkılara 45’likler yayınlıyor. Dönemin modası Anadolu poptan şarkılar da söylüyor ama beklediği patlamayı bir türlü yapamıyor.

1970’lerin ortasında, söz yazarı Çiğdem Talu’yla tanışıyor. Talu’yla ürettiği Tanrım Bu Hasret Bitse/Şoför Mehmet 45’liği büyük ilgi toplayınca ortaklık devam ediyor.

Bu arada, çoğunlukla yıldızlara aranjman söz yazan Talu, besteleriyle dikkat çekmeye başlayan Melih Kibar’la iş birliğine gidiyor. Erol Evgin de ikiliye katılınca yerli pop tarihinin en başarılı, en üretken, en isabetli işler üreten takımı giriyor pazara.

Eylül 1976’da İşte Öyle Bir Şey/Ah Bu Hayat Çekilmez (Sevdan Olmasa) 45’liğini çıkartıyor Erol Evgin. Donanımlı orkestranın kaydı ve Attila Özdemiroğlu’nun düzenlemesiyle.

O dönem, Kibar-Talu ikilisi Rezzan Yücel, Füsun Önal, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Nil Burak, Sezer Güvenirgil gibi isimlerle de çalışsa da yapıtları en çok Erol Evgin’in yorumuyla kabul görüyor ve seviliyor.

HEY Dergisi, Kelebek Gazetesi okurları ile TRT 3 dinleyicileri İşte Öyle Bir Şey’i yılın şarkısı seçiyor.

Üçlüden Bir de Bana Sor, Etme Eyleme, İçimdeki Fırtına gibi benzersiz şarkılar gelmeye başlıyor ve hepsi listelerin üst sıralarına yükseliyor. Aranjmancılara kesin ve tartışmasız galibiyet bu.

İşte Öyle Bir Şey ile Ah Bu Hayat Çekilmez’e eklenen sekiz yeni besteyle üçlünün ilk albümü İşte Öyle Bir Şey geliyor 1977'de. Düzenlemelerin büyük bölümünün Norayr Demirci’ye ait olduğu albüm ‘hicaz makamında’, aksak ritmli, kulaklarımıza çok yatkın, güzel parçalarla ortalığı kasıp kavuruyor.

Devamında, Talu-Kibar-Evgin markasının başarısı 1980 tarihli Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikaliyle tavan yapıyor.

1983’te Çiğdem Talu’nun genç yaşta yaşama veda edişine kadar süren bu sıra dışı ortaklıktan geriye 'Ailemizin Şarkıcısı' Erol Evgin ve başta İşte Öyle Bir Şey olmak üzere tazeliğini yitirmeyen bir dolu hit şarkı kalıyor.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53