Müzik Haberleri

'İSTANBUL CAZ'I 40 BİN KİŞİ İZLEDİ

23 Temmuz 2019 Salı 18:07

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22 senedir Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen 26. İstanbul Caz Festivali'ni 40 bine yakın biletli seyirci izledi. Festival 29 Haziran–18 Temmuz arasında, 50’nin üzerinde konserde, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 27 farklı mekânında ağırladı. Festivalin bu seneki Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, cazın iki önemli ismi davul sanatçısı Hasan Hürsever ve müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel’e takdim edildi.

Festival, bu yıl 7 Temmuz Pazar günü ücretsiz etkinliklerine bir yenisini ekleyerek, Beyoğlu’nun Haliç kıyısında çeşitli toplulukları izleyiciler ile buluşturan bir projeyi hayata geçirdi. Halıcıoğlu Parkı’nda düzenlenen “Ah Şu Cazlar Blues’lar”da farklı coğrafyalardan gelen müzik toplulukları, performanslarıyla müziğin evrenselliği ve birleştirici gücünün bir kez daha altını çizdiler. Diğer yaşamsal ihtiyaçlara ek olarak kültür ve sanat hayatına katılımın da vazgeçilmez bir hak ve gereksinim olduğu inancıyla başlatılan bu girişim sayesinde, izleyiciler arasında İstanbul’da yaşayan çok sayıda mültecinin de yer alması sağlandı. Bu etkinlik ile İstanbul Caz Festivali’nde mültecilerin erişimine yönelik çalışmalar için Sabancı Vakfı, UNHCR ve Vehbi Koç Vakfı dördüncü kez bir araya gelmiş oldu. Yapılan ortak çalışmaya UNHCR’nin uygulama ve operasyonel ortağı olarak mültecilerle çalışan çeşitli STK’lar da destek verdi. Ayrıca festivalde bu yıl UNHCR işbirliğiyle beş mülteci asistan olarak istihdam edildi. ABD Ankara Büyükelçiliği de bu yılki “Ah Şu Cazlar Blues’lar” bölümünün destekçileri arasında yer aldı.

İKSV’nin dördüncü çocuk kitabı Renk Renk Caz

Caz müziğinin farklı unsurlarını ve renkli dünyasını genç müzikseverlere tanıtmak için gökkuşağından ilham alarak Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle yayımlanan İstanbul Caz Festivali çocuk kitabı Renk Renk Caz, Çocukça Bir Gün’de çocuklar ve ailelerle buluştu. Burcu Ural Kopan tarafından hazırlanan, Macide Damla Akyürek tarafından resimlenen kitaba, Batu Akyol, Feridun Ertaşkan, Yekta Kopan, Sibel Köse, Pelin Opcin, Hülya Tunçağ ve Buket Uzuner yazılarıyla, Kenan Doğulu, Cenk Erdoğan, Zuhal Focan, Harun İzer, Ozan Musluoğlu, Ayşe Tütüncü ve Fahrettin Yarkın da farklı sorulara verdikleri yanıtlarla katkıda bulundu.

Festival, İstanbul’un 27 farklı mekânına yayıldı

Bu sene de şehrin farklı noktalarında müzikseverleri bir araya getiren 26. İstanbul Caz Festivali, farklı mekânları konser mekânına çevirerek izleyicilere yeni konser deneyimleri yaşattı. Festival konserlerine bu yıl ev sahipliği yapan 27 mekân arasında Esma Sultan Yalısı ve Beykoz Kundura gibi gelenekselleşen mekânların yanı sıra geçtiğimiz sene ilk kez festivalin mekânları arasına katılan, Beyoğlu’nun en eski binalarından Venedik Sarayı’nın bahçesi de yer aldı.

Müzikseverler ayrıca bu sene ilk kez Feriye ile Cemiyet ile beraber Nardis Jazz Club, Volkswagen Arena, Sultan Park, Swissotel The Bosphorus, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras ve Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleştirilen konserlerde bir araya geldiler. Festivale bu yıl ayrıca Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Hall, Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Salon İKSV de ev sahipliği yaptı. Gece Gezmesi ise yine Kadıköy yakasının sevilen mekânlarından All Saints Moda Kilisesi, Bant Mag. Havuz / BİNA, Kadıköy Sahne, Kadıköy Sineması, KargART, Mecra ve Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilecek konserlerle şehirde müziğin nabzını tutmaya devam etti.

Festivalin Bu Yılki Kampanya Sloganı “Caza Dokunan Eller”

Büro reklam ajansı tarafından hazırlanan reklam kampanyası, “caza dokunan eller” sloganıyla festival için özel olarak çalışılan heykellerden esinlenerek yaratıldı. Kampanyada kullanılan eller caz müzisyenleri Efe Demiral, Gülşah Erol, Baturay Yarkın’a ait.

26. İstanbul Caz Festivali’nin Destekçileri

26. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsorluğu’nu bu yıl da Garanti BBVA üstleniyor. Festivale destek veren diğer kurumlar arasında “Vitrin” Seri Sponsoru SOCAR Türkiye, yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorları olarak Birlikte Güzel ve SOCAR Türkiye yer alıyor.

Festivalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Turkey üstleniyor. Festivale Anadolu Efes, Clifford Chance, Yegin Çifçi ve MasterCard da katkı sağlıyor. Festivalin servis güvenlik sponsorluğunu ise Securitas üstleniyor.

Festival kapsamındaki çeşitli konserler, ABD Ankara Büyükelçiliği, Avusturya Kültür Ofisi, Beykoz Kundura, İtalyan Büyükelçiliği, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Goethe-Institut İstanbul, İsrail Başkonsolosluğu, Sakıp Sabancı Müzesi, Şehir Hatları, Uniq İstanbul, Zorlu PSM, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Vehbi Koç Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla düzenleniyor.

26. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Beylikdüzü Belediyesi tarafından da destekleniyor. Türkiye Güncel Müzik Buluşması da TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Kurucu Sponsor Eczacıbaşı Topluluğu, Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, İKSV Taşıyıcı sponsoru DHL, İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, servis sağlık sponsoru Amerikan Hastanesi ve Navitas, GFK, directComm Marketing Group, AGC Yazılım ile Loodos Teknoloji’nin servis sponsorluğunda gerçekleşiyor.

26. İstanbul Caz Festivali’nin kampanyası Büro reklam ajansı tarafından hazırlandı.

 

 Diğer Haberler