ESKİMEYEN ESKİLER

IN ZAIRE (JOHNNY WAKEMAN)

11 Eylül 2020 Cuma 21:47

Johnny Wakelin ilginç bir müzisyen. Daha çok 'ringlerin şarkıcısı' olarak biliniyor. Wakelin 1972 sonlarında dönemin iddialı ağırsiklet boksörlerinden Joe Bugner için Macar Superman adlı bir şarkı yapıyor, ama beklediği ilgiyi bulamıyor. 

Tarih 30 Ekim 1974; Dünya Ağırsiklet Boks Şampiyonluk kemerini elinde bulunduran George Foreman ile unvanı yeniden ele geçirmeye çalışacak Muhammed Ali, Zaire'nin (bugünkü adı Demokratik kongo Cumhuriyeti) Kinsaşa şehrindeki 20th May Stadyumu'nda  (yeni adı Tata Raphael Stadı) ringe çıkacaklar.

Daha sonra dünyanın en önemli boks organizatörü haline gelecek Don King'in de düzenlediği ilk maç. Don King iki boksöre beş milyon dolarlık bir ödül sunarak maçı almış ama içerideki 60 bin kişinin biletinden ve sponsorlardan gelecek parayla bütçeyi tamamlayamamış. 

O dönem Zaire Devlet Başkanı olan Mobutu Sese Seko parayı vererek organizasyonu misafir etmek istiyor ve ülkesini dünyanın gündemine  sokuyor. Türkiye dahil her yerde insanlar televizyon karşısında Muhammed Ali'nin ne yapacağını merak ediyor.

Boks tarihinin en önemli maçı kabul edilen karşılaşmada Foreman gibi çok güçlü bir yumruğa karşı sekiz raund savunma yapan Muhammed Ali, bir anda kelebek gibi uçup arı gibi sokuyor ve rakibini nakavt ediyor.

John Wakelin durur mu; Macar Superman parçasını Black Superman adıyla Muhammed Ali'ye uyarlıyor ve listelerden inmiyor. Ardından, o müthiç maçı anlatan In Zaire şarkısını yapıyor. Disco music furyasınının devam ettiği günlerde parça Black Superman'in başarısını tekrarlayıp Johnny Wakelin adını pop tarihine yazdırmayı başarıyor. 

 Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53