ESKİMEYEN ESKİLER

IN THE SUMMERTIME (MUNGO JERRY)

16 Ekim 2020 Cuma 17:41

Birmingham-Manchester yolu üzerindeki Staffordshire 1970’de önemli bir rock festivaline sahne oluyor. Staffordshire sakini Ted Askey tarlasını organizatörlere kiraya veriyor ve 25-26 Mayıs tarihlerinde Hollywood Music Festival başlıyor.

45 bin kişi, Avrupa’da ilk kez sahneye çıkacak Grateful Dead’ı izlemek için orada; Black Sabbath, Traffic de bonusu.

İlk gün havanın kararmaya yüz tuttuğu dakikalarda sahneye fazla bilinmedik bir grup çıkıyor. Davulları yok; banço, gitar, kontrbas ve piyanoyla söyleyecekler.

İzleyicilerin çoğu çimene serilmiş, günün yorgunluğunu çıkartmakla meşgul. O ana kadar psychedelic, blues, hard rock dinlemişler. Sahnedeki grup folka benzer bir şey çalmaya başlıyor, farklı bir şey.

Seyirciler doğrulup ayağa kalkıyor ve elleriyle tempo tutmaya çalışıyor, nakaratı olmayan şarkı da uzadıkça uzuyor. Mungo Jerry grubu şok içinde. Fazla satmayan şarkıları In The Summertime insanları kendinden geçiriyor. Organizatörler ertesi gün de çalmalarını istiyor…

Ünlü Melody Maker dergisi ilk sayfasında onlara yer veriyor ve ‘mungomania’ diye başlık atıyor.

Aslında şarkı iki yıllık. Ray Dorset 1968’de 10 dakikada yazıyor ve 1969’da tanıdık bir firmayla (Pye Records) plak için anlaşma yapılıyor.

Plak için gruba isim bulmaları gerekiyor; Memphis Leather, Good Earth, The Incredible Sharks, White Lightning derken sonunda Mungo Jerry’de (T.S. Elliott’un Old Possum’s Book of Practical Cats kitabının kahramanı Mungojerrie akıllarına geliyor) karar kılıyorlar.

Ray Dorset (gitar, vokal), Paul King (banço), Mike Moll kontrbas), Colin Earl’den (piyano) oluşan kadro stüdyoya girip, ideal yaz şarkısı In The Summertime’ı doldurmaya başlıyor. Kayıt iki dakika sonra duruyor. Soruyorlar ne oldu diye. Dürüstçe yanıt veriyorlar: ‘Parçanın süresi bu kadar’.

Çaresini bulmak gerek. Şarkı iki kez çalınacak ve araya bağlantı olarak motosiklet egzoz sesi koyulacak. Triumph TR4’la yola çıkılıyor ve kayıt gerçekleştiriliyor.

Satışa çıktığı günlerde İngiltere listelerinde ancak 13. sıraya kadar yükselebilmiş şarkı, festivalden sonra İngiltere, ABD dahil birçok ülkede zirveye oturuyor ve 30 milyondan fazla satılıyor.Diğer Haberler

ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
21 Eylül 2021 Salı 12:47

I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
18 Eylül 2021 Cumartesi 21:25

MICHELLE  (BEATLES)
MICHELLE (BEATLES)
11 Eylül 2021 Cumartesi 23:09

EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
03 Eylül 2021 Cuma 23:40

NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
29 Ağustos 2021 Pazar 21:27

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND  (PINK FLOYD)
SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)
23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57