ESKİMEYEN ESKİLER

IMAGINE (JOHN LENNON)

18 Ekim 2020 Pazar 10:41

Beatles’ın ardından John Lennon solo kariyerinin göz bebeği. Çoğuna göre de rock tarihinin en iyi şarkılarından. Ünlü Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyileri listesinin üçüncü sırasında; ABD ve İngiltere’de liste başı olamasa da.

Bir sabah yatak odasındaki piyanoya oturan Lennon tarafından besteleniyor; Yoko Ono’nun bakışları arasında.

Şarkının kaydı, John Lennon’ın ev stüdyosunda Mayıs 1971’de başlıyor. Stüdyoda durum çok sakin; Lennon arkadaşlarına akorları anlatıyor ve çok sayıdaki provadan sonra kayda geçiliyor.

Lennon vokal ve piyanoda. Klaus Voormann bas gitar, Alan White (Bir yıl sonra Yes grubuna katılıyor) davul çalıyor.

Bu kayıttan sonra New York’taki stüdyoya gidiliyor ve yaylılar bölümü ekleniyor.

Parça önce 1971 tarihli Imagine albümünde yer alıyor. Sonra 11 Ekim 1971’de sadece ABD’de tekli olarak yayınlanıyor. Arka yüzde It’s So Hard var.

Barış yanlısı bir şarkı olarak algılanıyor ve milyonlar peşinden gidiyor. Lennon bir söyleşide şöyle diyor: ‘Düşünün ki din yok, ülke yok, politika yok, tam da komünizm gibi’.

Evet, din karşıtı, milliyetçilik karşıtı, kapitalizm karşıtı sözler. Ancak, üzeri şeker kaplı olduğu için tepki çekmeden sistem tarafından kabul ediliyor. Imagine’in yapımcısı Phil Spektor ise ‘Ne yaptığımızı çok iyi biliyorduk; John hem politik, hem de ticari bir iş çıkardı. Imagine bence kolaylıkla milli marş olarak algılanabilir.’ diyor.

1975’te İngiltere’de teklisi yayınlanıyor (B yüzü Working Class Hero). Piyano baladı ya da soft rock etiketiyle değerlendirilen Imagine daha sonra Joan Baez, Diana Ross, Madonna, Elton John, Herbie Hancock, Lady Gaga, Queen, David Bowie, Avril Lavigne, Stevie Wonder gibi 200’den fazla isim tarafından yorumlanıyor.

Forrest Gump (Robert Zemeckis-1994) filminde de önemli mesajı var Imagine’in. Gump (Tom Hanks) bir sahnede John Lennon’la talk showa katılıp O’na dinin, mülkiyetin olmadığı bambaşka bir dünyadan bahsediyor…Diğer Haberler

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53

NACİYE (SEYYAL TANER)
NACİYE (SEYYAL TANER)
05 Temmuz 2023 Çarşamba 22:05

DON'T WORRY BE HAPPY (BOBY MCFERRIN)
DON'T WORRY BE HAPPY (BOBY MCFERRIN)
21 Haziran 2023 Çarşamba 22:52

CÜMBÜR CEMAAT (ERKİN KORAY)
CÜMBÜR CEMAAT (ERKİN KORAY)
11 Haziran 2023 Pazar 10:40

BREAKFAST IN AMERICA (SUPERTRAMP)
BREAKFAST IN AMERICA (SUPERTRAMP)
05 Haziran 2023 Pazartesi 15:34

KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
29 Mayıs 2023 Pazartesi 13:05