ESKİMEYEN ESKİLER

I JUST CALLED TO SAY I LOVE YOU (STEVIE WONDER)

05 Ekim 2020 Pazartesi 11:57

1984 tarihli Kırmızılı Kadın (The Woman In Red/ yön: Gene Wilder) filmi için Stevie Wonder’ın bestelediği I Just Called To Say I Love You parçasına Wonder’ın sadık dinleyicileri bile dudak bükmüştü önceleri. Fazla memnun değillerdi şarkıdan. Seksenlerin tipik elektrikli pop örneği olan, hafif melodili bu şarkının Wonder klasiklerinin yanına bile yaklaşamadığını yazmıştı eleştirmenler de.

Şarkı tüm olumsuz havaya rağmen ünlü Motown şirketinin İngiltere’de en fazla satılan single çalışması olmuş, Wonder bütün zamanlarda İngiltere’de en fazla talep gören ABDli sanatçı unvanını almıştı.

Dionne Warwick ikna etmişti Stevie Wonder’ı filme şarkı yazması için. Tek şarkı için anlaşılmıştı ama sonunda yedi şarkıya çıkmıştı alışveriş.

Şarkının popülaritesi filmi çok geride bırakmış ve ABD’de üç hafta, İngiltere’de altı hafta listelerin zirvesinde kalan I Just Cold To Say I Love You, önce Altın Küre, ardından da en iyi özgün şarkı dalında Oscar kazanmıştı.

Beste biriktirmesiyle ünlü Wonder şarkıyı aslında 1976’da yazmıştı. Bu arada Lloyd Chiate ile Lee Garrett 1985’te basının önüne çıkıp, Ekim 1975’te Wonder’a Hello It’s Me ile I Just Called adlı iki beste verdiklerini, Wonder’ın Oscar aldığı şarkıda, bunlardan I Just Called’ın nakarat bölümünü ve ismi çaldığını iddia etmişti.

Wonder da karşı atağa geçerek, şarkıyı 16 Temmuz 1976’da annesini ziyaretten dönerken yolda yazdığını söylemişti.

Wonder’ın çocukluktan arkadaşı Garrett davadan geri çekilirken, Chaite 1992’ye kadar direnmiş ve sonunda davayı kaybetmişti…

Oscar heykelciği de tehlikeye girmişti bu tartışmanın ardından. Çünkü, bu kategoride ödül alan şarkının direk film için bestelenmiş olması gerekiyordu.

Wonder ise, şarkının bir bölümünü 1976’da yazdığını, devamını ise filmi düşünerek bitirdiğini, sözlerin de o dönemde hazırlandığını iletmişti Amerikan Film Akademisi’ne. Heykelcik böylelikle Wonder’da kalmıştı.

Wonder’ın en az politik şarkılarından olsa da Güney Afrika’daki ırkçılık karşıtı harekete büyük katkı sağlamıştı I Just Called to Say I Love You.

Oscar töreninde Wonder ödülü Nelson Mandela adına aldığını söylemiş, ertesi günü Güney Afrika hükümeti onun şarkılarını ülkede yasaklamış, Wonder da yasaktan büyük onur duyduğunu belirtmişti.

1988’deki Wembley Free Nelson Mandela Konseri’nde Sting, Peter Gabriel, Whitney Houston’la sahneye çıkan Stevie Wonder, programını I Just Called To Say I Love You ile açmıştı…Diğer Haberler

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36