ESKİMEYEN ESKİLER

I JUST CALLED TO SAY I LOVE YOU (STEVIE WONDER)

05 Ekim 2020 Pazartesi 11:57

1984 tarihli Kırmızılı Kadın (The Woman In Red/ yön: Gene Wilder) filmi için Stevie Wonder’ın bestelediği I Just Called To Say I Love You parçasına Wonder’ın sadık dinleyicileri bile dudak bükmüştü önceleri. Fazla memnun değillerdi şarkıdan. Seksenlerin tipik elektrikli pop örneği olan, hafif melodili bu şarkının Wonder klasiklerinin yanına bile yaklaşamadığını yazmıştı eleştirmenler de.

Şarkı tüm olumsuz havaya rağmen ünlü Motown şirketinin İngiltere’de en fazla satılan single çalışması olmuş, Wonder bütün zamanlarda İngiltere’de en fazla talep gören ABDli sanatçı unvanını almıştı.

Dionne Warwick ikna etmişti Stevie Wonder’ı filme şarkı yazması için. Tek şarkı için anlaşılmıştı ama sonunda yedi şarkıya çıkmıştı alışveriş.

Şarkının popülaritesi filmi çok geride bırakmış ve ABD’de üç hafta, İngiltere’de altı hafta listelerin zirvesinde kalan I Just Cold To Say I Love You, önce Altın Küre, ardından da en iyi özgün şarkı dalında Oscar kazanmıştı.

Beste biriktirmesiyle ünlü Wonder şarkıyı aslında 1976’da yazmıştı. Bu arada Lloyd Chiate ile Lee Garrett 1985’te basının önüne çıkıp, Ekim 1975’te Wonder’a Hello It’s Me ile I Just Called adlı iki beste verdiklerini, Wonder’ın Oscar aldığı şarkıda, bunlardan I Just Called’ın nakarat bölümünü ve ismi çaldığını iddia etmişti.

Wonder da karşı atağa geçerek, şarkıyı 16 Temmuz 1976’da annesini ziyaretten dönerken yolda yazdığını söylemişti.

Wonder’ın çocukluktan arkadaşı Garrett davadan geri çekilirken, Chaite 1992’ye kadar direnmiş ve sonunda davayı kaybetmişti…

Oscar heykelciği de tehlikeye girmişti bu tartışmanın ardından. Çünkü, bu kategoride ödül alan şarkının direk film için bestelenmiş olması gerekiyordu.

Wonder ise, şarkının bir bölümünü 1976’da yazdığını, devamını ise filmi düşünerek bitirdiğini, sözlerin de o dönemde hazırlandığını iletmişti Amerikan Film Akademisi’ne. Heykelcik böylelikle Wonder’da kalmıştı.

Wonder’ın en az politik şarkılarından olsa da Güney Afrika’daki ırkçılık karşıtı harekete büyük katkı sağlamıştı I Just Called to Say I Love You.

Oscar töreninde Wonder ödülü Nelson Mandela adına aldığını söylemiş, ertesi günü Güney Afrika hükümeti onun şarkılarını ülkede yasaklamış, Wonder da yasaktan büyük onur duyduğunu belirtmişti.

1988’deki Wembley Free Nelson Mandela Konseri’nde Sting, Peter Gabriel, Whitney Houston’la sahneye çıkan Stevie Wonder, programını I Just Called To Say I Love You ile açmıştı…Diğer Haberler

ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
21 Eylül 2021 Salı 12:47

I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
18 Eylül 2021 Cumartesi 21:25

MICHELLE  (BEATLES)
MICHELLE (BEATLES)
11 Eylül 2021 Cumartesi 23:09

EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
03 Eylül 2021 Cuma 23:40

NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
29 Ağustos 2021 Pazar 21:27

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND  (PINK FLOYD)
SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)
23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57