ESKİMEYEN ESKİLER

HOTEL CALIFORNIA (EAGLES)

20 Ekim 2022 Perşembe 21:43

Yıllanmış Amerikan grupları arasında Eagles'ın durumu ilginç. İyi müzisyenler olmalarına ve birçok nitelikli beste yazmalarına karşın Eagles deyince akla gelen ilk ve tek şarkı her zaman Hotel California.

Upuzun kariyeri bir çırpıda özetleyen sembol şarkı yani.

Hotel California’nın dünya çapında bu kadar çok bilinmesi ve sevilmesine kafa yormuş araştırmacıların, fikir birliği içinde oldukları nokta şu: Çok akılda kalıcı, sıcak melodilerle dram içeren sözlerin kucaklaşması ve ortaya çıkan garip durumun dinleyeni rahatsız etmemesi…

Şarkı lüks bir oteli anlatıyor. Plak kapağındaki otel, Eagles’ın sık kaldığı şık Beverly Hills Hotel.

Sözlerin yazarlarından Don Henley, Hotel California’nın çekiciliğinin arkasında o meşhur ‘Amerikan Rüyası’nın karanlık yüzünün, ABD’deki çılgın tüketimin bulunduğunu söylüyor her fırsatta.

Felder, ‘Hollywood ile Kaliforniya her Amerikalının kafasında bitmeyen bir rüyadır. Hollywood yıldızları, plajlar, bikiniler, palmiyeler, son model arabalar, ihtişam, lüks her yerden taşıp üzerinize gelir. Bu rüyanın bitmesini hiç istemezsiniz; ama gerçek başkadır. Hepimiz orta sınıf ailelerin çocuklarıydık; Hotel California da, Los Angeles'tan pompalanan cilalı hayata dair yorumumuz’…

Grup üyelerinden hiçbiri Kaliforniyalı değil bu arada. Randy Meisner Nebraska'dan, Don Henley Teksas'tan, Glenn Frey Michigan'dan, Don Felder Florida'dan, Bernie Leadon Minnesota’dan ve Joe Walsh New Jersey'den.

Şarkının öyküsü ise şöyle başlıyor: Don Felder 1975'te Malibu sahilinden ev kiralıyor ve bir yaz günü tüm kapılar, pencereler açıkken denize bakıp bakıp 12 telli gitarı tıngırdatıyor. Gitar sololarını da halledip çıkan besteyi kasete kaydediyor ve sözler için Don Henley'e gönderiyor.

Bir süre sonra Henley ‘den telefon geliyor: ‘Meksika kokan reggae tatlarında bir şey bu. Çok sevdim’.

Don Henley ile Glenn Frey sözler üzerinde kafa yormaya başlıyor. Ana fikir, gerçeğin kenarında yürürken masalın tuzağına düşmek.

Şarkının kayıtları, Los Angeles'taki Record Plant Studios'ta Felder'in evindeki ilk halinden neredeyse bir yıl sonra başlıyor. Ancak, Kaliforniya'da deprem dedikodusu artınca Miami'deki Criteria Studios'a taşınılıyor.

Black Sabbath da yan taraftaki stüdyoda çalışıyor. Black Sabbath’tan gelen gürültü önlenemeyince kayıtlar defalarca tekrar ediliyor.

Hotel California’nın son bölümündeki Joe Walsh ile Don Felder arasında ‘gitar düellosu’ ise tam üç günde kaydediliyor.

Finaldeki bu gitar solosu 1998'de bir müzik dergisi okurları tarafından bütün zamanların en iyi gitar solosu seçiliyor…

Hotel Calfornia adı verilen albüm (M. Jackson'ın Thriller'inin yayınlanmasına kadar ABD'de en fazla satan albüm rekorunu elinde tutuyor) bitiyor ve Hotel California şarkısının ikinci tekli (İlki New Kid in Town) olarak yayınlanması kararlaştırılıyor.

Plak şirketi tekli halinde çıkmasını istemiyor; çünkü süresi altı dakika. Radyolar ise üç dakikadan uzun şarkı çalmıyor. Şirket kısaltmayı teklif ediyor. Grup direniyor ve dediğini yaptırıyor.

Hotel California Mart 1977’de Billboard listelerinde ilk sıraya çıkıyor. Üç ay sonra da ‘altın plak’ ödülü geliyor.

Yayınlanmasından üç ay sonra, bir milyon satıp ‘altın plak’ ödülü alıyor; Grammy de tabii.

Şarkının pek çok ‘cover'ı yapılıyor, bunlar arasında Nancy Sinatra'nın, The Killers'ın ve Gipsy Kings'inkiler en bilinenleri.

Buraya kadar her şey iyi güzel de, bir de işin ‘benzeme’ yanı var.

Hotel California, Jethro Tull'ın 1969 tarihli Stand up albümündeki We Used to Know’a çok benziyor.

Aslında, Hotel California'yı kaydetmeden önce Eagles’ın Jethro Tull grubuyla turne yapmışlığı var.

Konu gündeme geldiğinde Jethro Tull’un lideri Ian Anderson, BBC'ye verdiği bir radyo röportajında, hâlâ telif hakkını beklediğini söylüyor ve gevrek gevrek gülüyor arkasından.

Başka bir röportajda ise, Hotel California'nın çalıntı olduğunu hiçbir zaman düşünmediğini söylüyor: ‘Güneşin altında kullanılmamış akorlar bulmak artık çok zor. Gitar çalarken bir yola saptığınızda matematik olarak aynı adrese varabiliyorsunuz. Zaman zaman şaka yollu takılıyorum ama, bana göre kesinlikle aşırma yok’.

JETHRO TULL'IN ŞARKISI  'WE USED TO KNOW' https://www.youtube.com/watch?v=5EBQ-ljFlt4Diğer Haberler

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36

SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
13 Mayıs 2024 Pazartesi 11:28

ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
09 Mayıs 2024 Perşembe 15:34

IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
05 Mayıs 2024 Pazar 10:52

YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
28 Nisan 2024 Pazar 13:45

ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
25 Nisan 2024 Perşembe 21:30