Müzik Haberleri

HİT PARÇALAR, KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYENLER BİR ARADA

06 Eylül 2019 Cuma 21:47

Tarantino sinemasında müziğin ne derece önemli olduğu artık aşikar. Ölmeyen hit parçalar ya da keşfedilmeyi bekleyen iyi şarkılar hep art arda sıralanır filmlerinde.

Bir Zamanlar… Hollywood’da da durum üç aşağı beş yukarı aynı. Tarantino seyirciyi 1969’a götürürken, dönemin müziği en büyük yardımcısı. O günlerin Hollywood star sistemi, hippiler, şu bu derken öyle bir ‘playlist’ yapmış ki, tek kelimeyle bravo.

Tarantino’nun anlattığına göre, bir plakçıyı andıran evindeki müzik odasında başlamış parça seçmeye. 1969’dan fazla uzaklaşmadan ve 1970’lere aşmadan kotarmış müziği. Sonuçta 31 şarkıda karar kılmış ve filmle birlikte bu parçaları dijital ortamda, plak halinde müzikseverin beğenisine sunmuş.

Filmin zengin repertuvarından bize göre öne çıkanlar şunlar:

Treat Her Right’la açılıyor şölen. Roy Head’in seslendirdiği şarkı tam vitrinlik. The Bob Seger System’in 1969 tarihli Ramblin’ Gamblin’ Man’i ise iyi bir pschedelic rock örneği.

Deep Purple ise iki coverla yer alıyor albümde: Hush (Billy Joe Royal-1967) ile Kentucky Woman (Neil Diamond-1967).

Neil Diamond ise bir başka şarkıyla, Brother Love’s Traveling Salvation Show’la listede.

Bir başka flaş parça ise The Village Callers’ın Latin rock örneği Hector (1968).

1940-50’lerin gözde kardeş ikilisi Buchenon Brothers’ın country şarkısı Son of Lovin’ Man bir parti sırasında dinleniyor filmde.

1958’de kurulmuş Paul Revere & The Raiders iş birliğinin ürünü, ilk punk örneklerinden Good Thing, Manson’ın Sharon Tate ile ilk karşılaştığı sahnede çalıyor. Listedeki Hungry (1966) ile Mr. Mr. Sun, Mr. Moon da aynı ekibe ait.

Tennessee’den çıkan The Box Tops grubundan rock soul örneği Choo Choo Train bir başka öne çıkan parça.

Mitch Ryder & The Detroit Wheels’in Jenny Take a Rid’ı, Kanadalı Buffy Sainte-Marie’nin 1967 tarihli The Circle Game’i, tüm zamanların en sevilen parçalarından Mrs. Robinson (Simon & Garfunkel), Los Bravos’un Bring a Little Lovin’i, r&b ruhunu albüme taşıyan Dee Cark’ın Hey Little Girl’ü, Portoricolu efsane Jose Feliciano’dan California Dreamin’ coverı, Vanilla Fudge’dan psychedelic hard rock parça You Keep Me Hangin’ On bizim diğer favorilerimiz. CUMHUR CANBAZOĞLU

 

 Diğer Haberler