ESKİMEYEN ESKİLER

HEART OF GLASS (BLONDIE)

16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

Eski Playboy kızı, yeni şarkıcı Deborah Harry ile gitarist Chris Stein, bir araya gelip 1974’de Angel and The Snake grubunu kuruyor. Bir süre sonra isimleri Blondie and The Banzai Babies, ardından da Blondie oluyor.

Az paraları, bol hayalleri var. New York’ta hiç ısınmayan bir çatı katında grubun ilk şarkılarından, funky tadında Heart of Glass doğuyor. O zamanlar adı Once I Had A Love.

Yıllar geçiyor, Blondie grubu New York punk camiasında isim yapmaya başlıyor, punktan new wave kulvarına geçip iki de albüm yayınlıyor.

1978’de üçüncü albüm Parallel Lines’ın hazırlıklarına başlarken, yapımcı Mike Chapman (Suzi Quattro ile Sweet’i parlatan adam) ellerindeki bütün şarkıları dinlemek istiyor.

Sonuçtan pek tatmin olmuyor ve başkalarının olup olmadığını soruyor. Harry utanarak, bir tane daha kaldığını ama eski olduğunu söylüyor. Heart Of Glass’ı çalıyorlar.

Chapman’ın çok hoşuna gidiyor ama nasıl kullanacağına bir türlü karar veremiyor. Grup balad şeklinde yorumluyor; arkasından reggaeye dönüyor ama, olmuyor da olmuyor.

Chapman, diskolara da girebilecek, güçlü ritmli bir şey istiyor. Davulu makineye çaldırmaya karar veriyorlar ve Chapman dört köşe oluyor tabii.

Heart of Glass, Parallel Lines albümünden üçüncü tekli olarak Ocak 1979’da yayınlanıyor. ABD’de hemen liste başına yükselip Nisan 1979’da ‘altın plak’ kazanıyor. İngiltere. Kanada, Avustralya, Almanya, Yeni Zelanda, Avusturya, İsveç’te de ‘1 numara’ya çıkıyor ve Blondie sadık dinleyicisi yitirirken uluslararası popüler bir isim haline geliyor.

Debbie Harry ile Chris Stein söyleşilerde rockçı olsalar da, Avrupa kaynaklı disco müziği çok sevdiklerini anlatıyor.

Başka rock grupları da onlar gibi şöhrete sevdalanıyor ve ‘dance-rock’ diye ilginç bir akım doğuyor.Diğer Haberler

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

BAD  (MICHAEL JACKSON)
BAD (MICHAEL JACKSON)
20 Kasım 2020 Cuma 15:48

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01

CARELESS WHISPER  (GEORGE MICHAEL)
CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)
14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44