ESKİMEYEN ESKİLER

HEART OF GLASS (BLONDIE)

16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

Eski Playboy kızı, yeni şarkıcı Deborah Harry ile gitarist Chris Stein, bir araya gelip 1974’de Angel and The Snake grubunu kuruyor. Bir süre sonra isimleri Blondie and The Banzai Babies, ardından da Blondie oluyor.

Az paraları, bol hayalleri var. New York’ta hiç ısınmayan bir çatı katında grubun ilk şarkılarından, funky tadında Heart of Glass doğuyor. O zamanlar adı Once I Had A Love.

Yıllar geçiyor, Blondie grubu New York punk camiasında isim yapmaya başlıyor, punktan new wave kulvarına geçip iki de albüm yayınlıyor.

1978’de üçüncü albüm Parallel Lines’ın hazırlıklarına başlarken, yapımcı Mike Chapman (Suzi Quattro ile Sweet’i parlatan adam) ellerindeki bütün şarkıları dinlemek istiyor.

Sonuçtan pek tatmin olmuyor ve başkalarının olup olmadığını soruyor. Harry utanarak, bir tane daha kaldığını ama eski olduğunu söylüyor. Heart Of Glass’ı çalıyorlar.

Chapman’ın çok hoşuna gidiyor ama nasıl kullanacağına bir türlü karar veremiyor. Grup balad şeklinde yorumluyor; arkasından reggaeye dönüyor ama, olmuyor da olmuyor.

Chapman, diskolara da girebilecek, güçlü ritmli bir şey istiyor. Davulu makineye çaldırmaya karar veriyorlar ve Chapman dört köşe oluyor tabii.

Heart of Glass, Parallel Lines albümünden üçüncü tekli olarak Ocak 1979’da yayınlanıyor. ABD’de hemen liste başına yükselip Nisan 1979’da ‘altın plak’ kazanıyor. İngiltere. Kanada, Avustralya, Almanya, Yeni Zelanda, Avusturya, İsveç’te de ‘1 numara’ya çıkıyor ve Blondie sadık dinleyicisi yitirirken uluslararası popüler bir isim haline geliyor.

Debbie Harry ile Chris Stein söyleşilerde rockçı olsalar da, Avrupa kaynaklı disco müziği çok sevdiklerini anlatıyor.

Başka rock grupları da onlar gibi şöhrete sevdalanıyor ve ‘dance-rock’ diye ilginç bir akım doğuyor.Diğer Haberler

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
06 Ocak 2023 Cuma 21:58