ESKİMEYEN ESKİLER

GÜLLERİN İÇİNDEN (MAZHAR VE FUAT)

18 Eylül 2020 Cuma 17:24

Yerli popüler müziğin en sevilen parçalarından Güllerin İçinden’in ilk günlerdeki serüveni hiç de parlak değildi.

Kaygısızlar grubunun ardından Mazhar ile Fuat, yeniden bir araya gelmeye karar vermişti. Özkan diğer gruplarda çalarken, okullarını bitiren Mazhar ile Fuat, bestelerini toparlayıp 1971’de pop tarihimizin önemli yapıtlarından sayılan uzunçaları yayınlamıştı. Hey Dergisi listelerinde iki numaraya kadar yükselen bu 33’lüğe, Aşık Veysel’in sözlerine yazdıkları beste Türküz Türkü Çağırırız’ın adını koymuşlardı.

Bağlamanın modern bir anlayışla kullanıldığı Türküz Türkü Çağırırız albümünde Seviyorum Seni Canım, Mevsimler, Sür Efem Atını, Nerde Hani, Derdimi Döksem Derin Dereye, Adımız Miskindir Bizim, Hekimoğlu, Türkmen Güzeli, Upside Down ve dillerden düşmeyecek Güllerin İçinden vardı. Tek eleştiri Upside Down’a gelmişti; İngilizce parça ne arıyordu diğerlerinin arasında!

Plağın soundu, sözleri iyiydi ve başarılı bulunmuştu ama, onlara bekledikleri profesyonel aşamayı sağlayamadı.

Devamında çıkardıkları, aralarında Türküz Türkü Çağırırız / Güllerin İçinden (1974) 45’liğinin de bulunduğu yapıtları parasal sorunları çözemeyince ikili asıl işlerine dönmüştü. Fuat ‘Karayolları’nda çalışırken, Mazhar da Ankara Devlet Tiyatrosu’nda kadrolu sanatçı olarak oyunlarında rol almış ve TV dizilerine dublaj yapmıştı.

Mazhar ile Fuat, istedikleri çıkışı bir türlü gerçekleştiremezken Özkan Uğur o dönem kariyeri adına önemli adımlar atmıştı. Fuat Güner’le Kurtalan Ekspres’in ilk kadrosunda yer aldıktan sonra Ersen-Dadaşlar’da, Edip Akbayram-Dostlar’da, Erkin Koray-Ter gruplarında bas çalmış ve gittiği her oluşuma güç katan, Anadolu popun aranan elemanlarından biri olmuştu...

Alanson bestesi Güllerin İçinden'i Modern Folk Üçlüsü, 1980 tarihli albümleri Pop için yeniden yorumlamıştı.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53