Müzik Haberleri

'GRUP YORUM ÜYELERİ AÇLIK GREVİNİ BIRAKIRSA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRECEK'

28 Mart 2020 Cumartesi 19:05

Independent Türkiye'nin haberine göre, ölüm orucu eyleminin 300. gününe yaklaşan ve ve hayati tehlikeleri bulunan Grup Yorum üyeleriyle ilgili olarak bir heyet İçişleri Bakanlığı'yla görüştü. Bakanlıktan "Açlık grevine son verilirse talepleri değerlendiririz" yanıtını alan heyet üyeleri son gelişmeyi, Grup Yorum üyelerinin avukatlarına iletti. İnsan hakları savunucularından oluşan bir heyet, açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerine dair İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeye dair yazılı açıklama yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, şair Ahmet Telli ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer imzasıyla paylaşılan açıklamada, Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek cezaevlerinde başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerini tahliye olmalarına rağmen evlerinde 284 gündür sürdürüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, Çağlayan Adliyesi'nde savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürüldüğü olayda silah temin ettiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve adil yargılanma talebiyle 269 gündür ölüm orucu eylemi yapan Mustafa Koçak'ın durumuna da şu ifadeler kullandı:

'Mustafa Koçak İzmir Şakran T 2 Hapishanesinde açlık grevini sürdürürken 12 Mart 2020 tarihinde zorla kampüs revirine yatışı yapılmış ve isteği dışında tıbbi müdahale yapılmak istenmiştir. Tıbbi müdahaleyi reddettiği için zorla yatağa bağlanmış, işkence, kötü muamele ve onur kırıcı davranış yasağı kapsamında değerlendirdiğimiz müdahaleler gerçekleştirilmiş ve sonuçta tedaviyi kabul etmemesi üzerine zorla müdahaleden vazgeçilmiştir. Ancak, Şakran Hapishanesinden İzmir Kırıklar Hapishanesi'ne isteği dışında ve avukatları ile ailesine haber verilmeden sevk edilmiştir. Mustafa Koçak’ın dava dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde görüşülmeyi beklemekte olup avukatlarının talebi ile Adli Tıp Kurumu'na sevki beklenmektedir.'

 

 Diğer Haberler