ESKİMEYEN ESKİLER

GECELER (NİLÜFER)

21 Aralık 2021 Salı 13:23

1949 İzmir doğumlu Kayahan’ın şöhret serüveni uzun ve inişli çıkışlı. Ankara’da türlü lokallerde çalıştıktan sonra ilk 45’liği Yosun Gözlü Sevgilim / Bir Mektubun Var’ı 1971’de yayınlıyor.

Plak tutmayınca umudu kırılıyor ve bir süreliğine profesyonel müziğe ara veriyor.

Hızlı şöhret için Eurovision o günlerde tek seçenek gibi. 1978 Eurovision Türkiye elemelerine İstanbul Hatırası şarkısıyla katılıyor ve finale kalamıyor. Arka yüze Neden Olmasın?’ı koyup şarkıyı 45’lik halinde çıkarıyor.

1979’da Altın Mikrofon’a katılıyor ve ikinci oluyor.

İlk albümü Canım Sıkılıyor Canım’la dikkat çekiyor ama beklediği başarı bir türlü gelmiyor. Eurovision’a beste göndermeyi sürdürüyor ve büyük patlama ufukta gözükmüyor; ta ki Nilüfer’e çalışmaya başlayana dek.

‘Nilüfer 84’ albümüne Kar Taneleri şarkısını veriyor. İş birliği 1985 albümü Bir Selam Yeter’de Yağmur ve Acıkmışım Sevgine besteleriyle sürüyor.

Nilüfer için Kayahan önemli kaynak. Seksenler’de iyi şarkı sıkıntısını onunla aşmayı hesaplıyor. Kayahan için de besteciliğini ve söz yazarlığını ülkeye tanıtmak için büyük fırsat Nilüfer...

1986’da bir şarkı üzerinde birlikte çalışırlarken Kayahan’ın aklına Antalya’da düzenlenecek Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali’nin uluslararası yarışması geliyor. Uzun zaman önce ona haber iletilmiş ama fazla önemsememiş.

Birden Nilüfer’e elemeye katılmayı öneriyor. Zaman az; ertesi günü bandın teslim edilmesi gerek. Stüdyoda zar zor bir saatlik yer bulabiliyorlar.

Kayahan gitarla çalıyor, Nilüfer söylüyor ve bant apar topar gönderiliyor.

Jüri, yarışmada Türkiye’yi Kayahan’ın Geceler bestesinin temsil etmesine karar veriyor.

6 Ekim 1986 gecesi, TRT’den Ümit Tunçağ ile ABDli şarkıcı Jeanne Manson’ın sunduğu yarışmayı TRT dünyaya canlı yayınlıyor. Aspendos Tiyatrosu sahnesinde Nilüfer olağanüstü performans sergileyip diğer 13 yapıt arasından sıyrılarak Geceler’le birinci oluyor.

Ardından Nilüfer şarkıyı, Geceler adını koyduğu 1987 albümünde değerlendiriyor. O dönem fazla bilinmeyen Geceler, yıllar geçtikçe demlenerek yerli popun yüz akı şarkılarından oluyor.

Kayahan da daha sonra Benim Şarkılarım albümünde Geceler’i müzikseverlere kendi yorumuyla sunuyor…Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53