ESKİMEYEN ESKİLER

EYE OF THE TIGER (SURVIVOR)

03 Kasım 2021 Çarşamba 21:30

Yıl 1982; hard rock grubu Survivor’ın kurucusu Jim Peterik eve dönünce telesekreterinde şu notu buluyor: ‘Selam Jim, ben Sylvester Stallone. Senden bir şey isteyecektim. Beni arar mısın?’…

Önce biri şaka yapıyor zannediyor, ama numarayı arayınca karşısına Stallone çıkıyor. Rocky serisinin üçüncü filmi için bir şarkı istiyor.

Aslında Stallone, daha önce Queen’in Another One Bites the Dust’ını çok beğeniyor ama bir türlü gruptan yayın hakkını satın almayı başaramıyor.

Survivor’ın plaklarını basan Tony Scotti, kendisine danışan Stallone’ye onların Premonition albümünü dinletiyor ve Stallone de tam sokak müziği yaptıklarını söyleyip onların soundunu çok tuttuğunu ekliyor.

Survivor üyeleri Peterik ile Frankie Sullivan oturup üç günde parçayı yazıyor.

Peterik anlatıyor: ‘Filmin montajlı halini izledik; sahiden de Another One Bites the Dust yumruk darbeleri için uygundu ama Queen ikna olmamıştı. Bu şarkıyı aşmanın zor olacağını düşündük ve ürktük. Gitar rifflerini çekine çekine hazırladık, yumruk darbelerini akorlara uydurmaya çalıştık ve üç gün sonra Stallone’ye işi teslim ettik…’

Stallone demoyu duyunca çok seviniyor ve aradığının tam bu olduğunu belirtiyor. Müzisyen yanı devreye giriyor ve davulun rolünü biraz daha arttırmalarını talep ediyor.

Survivor hemen davulları öne çıkarıyor; Rocky’e kim karşı çıkabilir ki zaten…

Survivor’ı seçmesinin ne kadar isabetli olduğunu kısa sürede anlıyor Stallone. Şarkı, Billboard listelerinde ‘1 numara’ oluyor ve altı hafta zirvedeki yerini koruyor. Özgün Şarkı dalında Oscar’a aday gösteriliyor; bir de Grammy kazanıyor.

Eye of The Tiger adı verilen parça çok ünleniyor. Sporun her dalında efor sarf edenlerin gözdesi oluyor. Motivasyon deyince ilk akla o geliyor ve hiç eskimeden bugünlere geliyor…Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53