Müzik Haberleri

ERKUT TAÇKIN YAŞAMINI YİTİRDİ

14 Aralık 2020 Pazartesi 17:46

Bir süredir kanser tedavisi gören, yerli rock müziğin öncülerinden Erkut Taçkın 78 yaşında yaşamını yitirdi.

İstanbul’da doğan ve subay olmak için Deniz Lisesi’nde okurken 13 Mart 1957’de ilk Somer Soyata ve Arkadaşları (Genç Denizciler) grubuyla ilk konserine çıkmıştı Erkut Taçkın. Devamında asker olmak yerine rockçı olmayı seçmişti.

1961 yılının sonlarına doğru Ankara’ya giderek, okuldan arkadaşı Durul Gence’nin SSS Sextet'e girmiş, 1965’te bu kez Almanya’da Gence ile ‘Erkut Taçkın ve Durul Gence 5'lisi’ni hayata geçirmişti. Grup, vokalde Erkut Taçkın, davulda Durul Gence, orgda Tanju Öğe, ritm gitarda Sepp Federauer, solo gitarda Fritz Lutz, basta Heinz Escher'den oluşuyordu.

1966 ortalarında Türkiye’ye dönen grup, beş tane plak doldurmuştu. Bu plaklar coverların yanı sıra Taçkın'ın yaptığı beat tarzı besteleri de içeriyordu. Konserlerde ise, beat yanında Akkoyun, Karakoyun gibi erken Anadolu pop örneklerine de yer veriyorlardı.

Sonrasında Erkut Taçkın yoluna solo olarak devam etti ve rock deyince ülkede akla gelen ilk isimlerden oldu. Birkaç 45’liğin ardından sıra uzunçalara gelmişti ve bizim piyasanın en iyi müzisyenleriyle stüdyoya girip 1975’te müthiş bir albüm yayınladı. Basındaki birçok değerlendirmede en yüksek notu alan albüme Taçkın kendi adını koymuştu. Cazdan rocka, folka kadar birçok türü deneyen Erkut Taçkın’ın albümünden

zaman içinde Erkut Taçkın bestesi Çaren Yok, Paul Anka’nın klasiği Papa’nın aranjmanı Baba, Doğa ve İnsan, Beyaz Ev parçaları hitleşti.

 

 Diğer Haberler

BOZCAADA'DA CAZLI GECELER BAŞLIYOR
BOZCAADA'DA CAZLI GECELER BAŞLIYOR
15 Ağustos 2022 Pazartesi 19:38

FAZIL SAY'DAN İMAMOĞLU'NA: 'ORADA DUR!'
FAZIL SAY'DAN İMAMOĞLU'NA: 'ORADA DUR!'
14 Ağustos 2022 Pazar 10:19

SON DÖRT AYIN YASAK LİSTESİ!
SON DÖRT AYIN YASAK LİSTESİ!
13 Ağustos 2022 Cumartesi 12:33