Müzik Haberleri

EN İYİLER 'ASLAN KRAL' İÇİN BİR ARADA

09 Ağustos 2019 Cuma 16:50

Türkiye sinemalarında hatırı sayılır hasılata ulaşan Aslan Kral’ın müzik albümü bir süredir dijital platformlarla plakçılarda ve en rağbet gören ürünler arasında.

1994 tarihli Aslan Kral’ın görsel açıdan çok daha zengin yeniden çekimi olan filmin albümü en iyilerin bir araya geldiği, Oscarlı, Grammyli isimlerin zirve buluşması tadında bir çalışma.

Bazı anlarda yönetmen Jon Favreau’nun (Iron Man, Iron Man 2, Kovboylar ve Uzaylılar) ilk filmi sahne sahne takip ettiği yeni versiyonda müzikler de geçmişe çok sadık. Buna da zorunlu gibi; çünkü 1994’de çekilmiş ilk filmin müziği, iki Oscar (En İyi Özgün Şarkı, En İyi Özgün Müzik), dört Grammy ve iki Altın Küre ödüllü.

Müzik albümü de Billboard listelerinde on hafta kesintisiz ilk sırada kalmış ve 10 milyondan fazla satılarak pırlanta albüm ödülü kazanmış. 25 yıl sonra filmin müziklerinin bir kez daha emanet edildiği Hans Zimmer de çok özenli ve ince hareket ederek, Amerika’yı yeniden keşfe kalkışmayarak, orijinali fazla modifiye etmeden, 1994’e azami saygıyla işi becermiş…

Yönetmenin elini çok kolaylaştıran müzik ekibinde sekiz Grammyli Beyonce var bir kere. Filmde kahramanlardan Nala’ya sesiyle hayat vermenin yanında Spirit şarkısını söylüyor. Bu tip yapımların vaz geçilmez ismi Elton John da, Afrikalı sanatçılarla ortak yorumladığı yeni şarkı Never Too Late ile katılıyor listeye.

Albümdeki 19 parçanın büyük bölümü ise Hans Zimmer imzalı enstrümental yapıtlar. Ayrıca, Chiwetel Ejiofor’dan Be Prepared, Lebo M’den He Lives in You ile Mbube, Aralarında Bill Eichner ile Seth Rogen’ın da bulunduğu kadrodan Can You Feel the Love Tonight ile The Lion Sleeps Tonight ve Hakuna Matata listenin diğer dikkat çeken şarkıları.

Üç kuşağı geride bırakan Aslan Kral’ın bu yeni estetikli hali, eleştirilere bakılırsa, müthiş gişe getirisine karşın fazla samimi bulunmamış. Bize göre, Oscar yarışında rahatlıkla yeniden boy gösterecek kadar iyi.

CUMHUR CANBAZOĞLU

 

 

 

 

 

 


 

 Diğer Haberler