ESKİMEYEN ESKİLER

ELE GÜNE KARŞI YAPAYALNIZ (MAZHAR FUAT GÜNER)

25 Ekim 2022 Salı 23:47

Ele Güne Karşı Yapayalnız şarkısının hikayesi, adını verdiği albümden çok önceye gidiyor.

1979’da Fuat Güner, STFA’daki görevinden istifa edip tamamen müziğe eğiliyor ve Ferhan Şensoy’un en parlak yapıtlarından Şahları da Vururlar oyununun müziklerini yazıyor.

Mazhar Alanson ise, o tarihte Ankara’da tiyatroda oynuyor. Fuat ile Özkan da Şensoy’un Orta Oyuncuları’yla birlikte, sahnenin bir köşesinde Şahları da Vururlar’ın müziklerini seslendiriyor. Sahnede yer ala ala, zamanla oyunda hem müzisyen, hem de oyuncu oluyorlar.

Ele Güne Karşı Yapayalnız o günlerde tiyatro oyununda Döndü Pervaneler adıyla söyleniyor.

Şarkıyı duyan Mazhar Alanson çok beğeniyor ve söz yazıp başka bir sanatçıya satmayı teklif ediyor.

Şarkı yeni adı Ele Güne Karşı Yapayalnız’la İpucu günlerinden yakın oldukları Seyyal Taner’e gidiyor. Anlaşma şöyle: Seyyal Taner şarkıyı yorumlayacak ve plak yapacak; altı ay sonra da Mazhar Fuat Özkan.

Taner bir, iki TV programında Ele Güne Karşı Yapayalnız’ı söylemekle yetiniyor ve sıra Mazhar Fuat Özkan’a geliyor. Üçlü aslında 1980’den sonra çeşitli konserlerde, sahne işlerinde Ele Güne Karşı Yapayalnız’ı ufak ufak sunmaya başlıyor ve 1983’te Eurovision Türkiye elemelerine şarkıyı gönderiyor ama yine finali göremiyor.

Bu arada, Alanson’un askerden dönüşünden sonra Mazhar Fuat Özkan adıyla gazino sahnesinde, konserlerde, müzikallerde Ajda Pekkan’a, Sezen Aksu’ya vokal yapmaya, para kazanmaya başlıyorlar.

Albüm çıkarmanın vakti gelip geçiyor bile. Aslında besteler hazır; ancak çizgilerini fazla Batılı bulan plak şirketleri prodüksiyonu üstlenmek istemiyor.

Sonunda Fuat, diğerlerine haber vermeden, biriktirdikleri tüm parayı gidip stüdyoya yatırıyor. Bu nedenle aralarında kavga çıksa da, kazasız belasız albüm kayıtları tamamlanıyor.

1984’te Mazhar Fuat Özkan üçlüsü ilk albümü Ele Güne Karşı Yapayalnız’ı yayınlıyor. Lokomotif parça Ele Güne Karşı Yapayalnız’la birlikte yıllardır köşede özenle birikmiş parçalar, Arabeske teslim yerli pop-rockta bütün zamanların en başarılı ürünlerinden biri oluyor, dibe vurmuş piyasada ‘umut albümü’ diye etiketleniyor. Komada olan pop ve rock camiasına hayat öpücü konduruyorlar.

Müziksever büyük destek veriyor ve albüm tam 26 hafta ‘1 numara’da kalıyor. Devamında Mazhar Fuat Özkan’ın müthiş çıkışı diğerlerine cesaret aşılıyor ve pazara yeni isimler dahil oluyor.

DÖNDÜ PERVANELER:  Döndü Pervaneler Ferhan Şensoy Fuat Güner - YouTubeDiğer Haberler

KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
29 Mayıs 2023 Pazartesi 13:05

Y.M.C.A. (VILLAGE PEOPLE)
Y.M.C.A. (VILLAGE PEOPLE)
18 Mayıs 2023 Perşembe 23:51

İKİ YABANCI (AJDA PEKKAN)
İKİ YABANCI (AJDA PEKKAN)
12 Mayıs 2023 Cuma 21:40

OF DELİ GÖNÜL (TARIK)
OF DELİ GÖNÜL (TARIK)
30 Nisan 2023 Pazar 14:06

LET THE SUNSHINE IN (5th DIMENSION)
LET THE SUNSHINE IN (5th DIMENSION)
28 Nisan 2023 Cuma 13:17

HER ŞEY SENİNLE GÜZEL (ZERRİN)
HER ŞEY SENİNLE GÜZEL (ZERRİN)
27 Nisan 2023 Perşembe 09:00