Müzik Haberleri

DUDUK VİRTÜÖZÜ CİVAN GASPARYAN YAŞAMINI YİTİRDİ

06 Temmuz 2021 Salı 13:00

Dünyaca ünlü Ermeni duduk sanatçısı Civan Gasparyan (Djivan Gasparyan) yaşamını yitirdi.  Türkiye'de de konserler veren, Erkan Oğur, Kardeş Trüküler gibi isimlerle konserler veren Gasparyan 93 yaşındaydı.

KİMDİR?

Küçük yaşta evin geçimine katkıda bulunmak için çalışmaya başladı, altı yaşında balaban çalmayı öğrendi.  Gomidas Konservatuvarı'na girdi. Daha sonra konservatuvarda eğitim görevlisi oldum."

Civan Gasparyan 1946'dan 1982'ye kadar Tatul Altunyan Halk Müziği ve Oyunları Topluluğunda solist olarak yer aldı. Yapımcı-müzisyen Brian Eno 1989'da Moskova'da Melodia plak şirketinin stüdyolarında Sovyet halklarının müziklerini incelerken; Civan Gasparyan'ın müziği ile karşılaştı. Çok etkilenen Eno, Gasparyan'ı Londra'ya davet etti. Gasparyan'ın yurt dışında yayımlanan ilk albümü "I will not be sad in this world" bu dönemde kaydedildi. Gasparyan bu albümden sonra dünyanın en ünlü senfonik orkestralarıyla ve Peter GabrielLionel RichieMichael BrookErkan Oğur gibi tanınmış müzisyenlerle çalıştı. Avrupa ve Amerika'da pek çok albümü yayımlandı. RoninGladyatör gibi pek çok filmde müzikleriyle yer aldı.

 

 Diğer Haberler