ESKİMEYEN ESKİLER

DERTLİ KAVAL (ERSEN)

13 Eylül 2020 Pazar 20:36

Ersen’in Anadolu Pop camiasına adım atması İzmir Fuarı’nda gerçekleşir. Numune Gazinosu’nda Cem Karaca’yla, Moğollar’la tanışma olanağı bulur ve hayranı olduğu Karaca’nın dostluğunu kazanır.

Kaygısızlar ile Grup Bunalım’a plak yaparak prodüktörlüğe kalkışan Karaca, Ersen’in ilk 45’liği Olivido/Ak Güvercin’in yapımcılığını da üstlenir. Türkofon etiketiyle yayımlanan plakta gitarı Ünol Büyükgönenç çalar.

İkinci 45’likte ise, Sevmek Günah mı ?/Tek Kadın parçaları yer alır. Bunların düzenlemelerini Karaca ile Büyükgönenç yazar.

Tarabya’daki turistik mekânlarla Galata Kulesi’nde yabancılara yönelik ‘pop-folk’ adıyla farklı bir şov yapmaya başlar. Üç ayrı giysiyle sahneye çıkmakta, dört ayrı enstrüman çalmakta, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’den derlediği türküleri yorumlamaktadır. Çalıştığı yere gelenlere, dört dilde hazırladığı broşürlerle söyleyeceği parçaların öykülerini de aktarmaktadır.

Turistlerden gördüğü ilgi sonucunda tamamen Anadolu popa yönelir. 1971’in sonunda Hüreller’le Dertli Kaval ile Beni Hor Görme Kardeşim’i kaydeder ve plağın satışı, o dönem için çok önemli bir rakam olan 180 bine ulaşır.

Ersen’in ilk popüler parçası olarak pop tarihine not düşülen Dertli Kaval’ın devam gelir ve TRT denetiminden geçmeyen Kozan Dağı/Kara Yazı da pazarda aynı başarıyı tekrarlar.

Bu parçaların kayıtlarında Kardaşlar’dan Seyhan Karabay akustik gitar ile ıklığı, Taner Öngür bass, gitar ve kaşığı, Hüseyin Sultanoğlu davul ile bongoyu çalar; gitar bölümleri de Zafer Dilek’in elinden çıkar. Derli Kaval ve Kozan Dağı ile Ersen, Anadolu popta ağırlığı hissedilen bir isimdir artık…Diğer Haberler

ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
21 Eylül 2021 Salı 12:47

I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
18 Eylül 2021 Cumartesi 21:25

MICHELLE  (BEATLES)
MICHELLE (BEATLES)
11 Eylül 2021 Cumartesi 23:09

EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
03 Eylül 2021 Cuma 23:40

NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
29 Ağustos 2021 Pazar 21:27

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND  (PINK FLOYD)
SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)
23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57