ESKİMEYEN ESKİLER

DERTLİ KAVAL (ERSEN)

13 Eylül 2020 Pazar 20:36

Ersen’in Anadolu Pop camiasına adım atması İzmir Fuarı’nda gerçekleşir. Numune Gazinosu’nda Cem Karaca’yla, Moğollar’la tanışma olanağı bulur ve hayranı olduğu Karaca’nın dostluğunu kazanır.

Kaygısızlar ile Grup Bunalım’a plak yaparak prodüktörlüğe kalkışan Karaca, Ersen’in ilk 45’liği Olivido/Ak Güvercin’in yapımcılığını da üstlenir. Türkofon etiketiyle yayımlanan plakta gitarı Ünol Büyükgönenç çalar.

İkinci 45’likte ise, Sevmek Günah mı ?/Tek Kadın parçaları yer alır. Bunların düzenlemelerini Karaca ile Büyükgönenç yazar.

Tarabya’daki turistik mekânlarla Galata Kulesi’nde yabancılara yönelik ‘pop-folk’ adıyla farklı bir şov yapmaya başlar. Üç ayrı giysiyle sahneye çıkmakta, dört ayrı enstrüman çalmakta, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’den derlediği türküleri yorumlamaktadır. Çalıştığı yere gelenlere, dört dilde hazırladığı broşürlerle söyleyeceği parçaların öykülerini de aktarmaktadır.

Turistlerden gördüğü ilgi sonucunda tamamen Anadolu popa yönelir. 1971’in sonunda Hüreller’le Dertli Kaval ile Beni Hor Görme Kardeşim’i kaydeder ve plağın satışı, o dönem için çok önemli bir rakam olan 180 bine ulaşır.

Ersen’in ilk popüler parçası olarak pop tarihine not düşülen Dertli Kaval’ın devam gelir ve TRT denetiminden geçmeyen Kozan Dağı/Kara Yazı da pazarda aynı başarıyı tekrarlar.

Bu parçaların kayıtlarında Kardaşlar’dan Seyhan Karabay akustik gitar ile ıklığı, Taner Öngür bass, gitar ve kaşığı, Hüseyin Sultanoğlu davul ile bongoyu çalar; gitar bölümleri de Zafer Dilek’in elinden çıkar. Derli Kaval ve Kozan Dağı ile Ersen, Anadolu popta ağırlığı hissedilen bir isimdir artık…Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53