ESKİMEYEN ESKİLER

DA YA THINK I'M SEXY? (ROD STEWART)

24 Haziran 2022 Cuma 10:52

1978 ortaları. Rod Stewart, Faces grubundan ayrıldıktan sonra solo ürettiği dokuzuncu albümü ‘Blondes. Have More Fun’ın kaydıyla meşgul.

Birkaç yıldır, o çatallı vokaliyle rock bluesdan uzaklaşıp progressive bir ‘pop-rock’ın peşinde. ave

Bu arada, büyük hayranı olduğu Rolling Stones’ın neler yaptığını kaçırmamaya çalışıyor. Rolling Stones grubu, o aralar Miss You ile radyoları ve listeleri ele geçirmiş durumda. Stewart da benzer şekilde, disco kokan şarkı yazmayı planlıyor.

Elindeki demoyu, arkadaşı Duane Hitchings’e dinletiyor stüdyoda. Hitchings sözleri yazıyor ve Da Ya Think I’m Sexy? ortaya çıkıyor.

Rod Stewart daha sonra, şarkının o meşhur nakaratını bulup besteye monte ediyor. Aranjman da bitince 10 Kasım 1978’de 45’lik piyasaya sürülüyor. Bir hafta sonra da Blondes. Have More Fun albümü plakçı vitrinine yerleşiyor.

Eleştirmenler ikiye bölünüyor; bir kısmı ‘Bu saf disco’ deyip sırt çevirirken diğerleri Stewart’ın yenilik arayışlarını alkışlıyor.

45’lik, listelerin üst sıralarına sıçrıyor; ABD, Kanada, İngiltere, Türkiye, Avustralya, İspanya, Portekiz’de zirveye çıkarken diğer ülkelerde ilk üçe giriyor.

Ünlü Rolling Stone dergisi Da Ya Think I’m Sexy?’i bütün zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 308’e koyuyor.

Sorun çıkıyor; seçici kulaklar hemen şarkının nakaratını Brezilyalı Jorge Ben’in Taj Mahal’inin (1972) nakaratına benzetiyor. Hakikaten çok benziyor…

Rod Stewart’ın başı belaya giriyor. ‘Tüm kabahat Rio Karnavalı’nın’, diyor.

Alaka şöyle; Stewart albüm kayıtlarına başlamadan hem brozlaşmak, hem de stres atmak için Rio’ya gidiyor. O dönem de Jorge Ben’in Taj Mahal’ı Brezilya’da ulusal marş adeta; her yerde çalınıyor.

‘Oradan kulağıma yerleşti herhalde. Yoksa stüdyoya girince arkadaşlara, haydi bire bir Taj Mahal’i taklit edelim mi diyeceğim. Tamamen spekülasyon bu söylenti’ diyor…

Ancak, konunun kolay kapanmayacağını anlayınca ‘Da Ya Think I’m Sexy?’nin tüm kazancını UNICEF’e aktaracağını duyuruyor ve her konserde bu şarkıyı söylerken Jorge Ben’e teşekkür ediyor.Diğer Haberler

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36

SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
13 Mayıs 2024 Pazartesi 11:28

ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
09 Mayıs 2024 Perşembe 15:34

IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
05 Mayıs 2024 Pazar 10:52

YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
YANDIM YANDIM (MAZHAR ALANSON)
28 Nisan 2024 Pazar 13:45

ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
ALL THAT SHE WANTS (ACE OF BASE)
25 Nisan 2024 Perşembe 21:30