Müzik Haberleri

CEM KARACA SATILAMAZ!

12 Eylül 2022 Pazartesi 09:51

Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca'nın bir portresini ünlü NFT satış platformu ‘Open Sea’ üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından avukatı Görkem Gökçe aracılığı ile İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı.  Bilirkişi raporunda, ressam Yiğit Mohaç Yücel’in NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği, bu nedenle NFT’nin fiillerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu ifade edilmişti.

Mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin izinsiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimin engellenmesine ve ‘Open Sea’ isimli platformda yer alan Cem Karaca portresinin satışının engellenmesine karar vermişti.

Ressam Yiğit Mohaç Yücel, aleyhine verilen tedbir kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek itiraz etti. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Yiğit Mohaç Yücel’in ihtiyati tedbirin kaldırılması yönündeki talep reddedildi. Mahkemenin itiraz kararının ardından açıklama yapan davacı Emrah Karaca’nın avukatı Görkem Gökçe, “Türkiye’de NFT hukuku ile ilgili ilk niteliğindeki bu ihtiyati tedbir kararının devamına karar verilmesi bizim için olumlu bir gelişme. NFT ve kripto varlıklar açısından ilk niteliğindeki bu davanın sonucunda verilen kararın emsal niteliğinde olacağını düşünüyoruz” dedi.Diğer Haberler