Müzik Haberleri

CAZ TARİHİNİN EN ÖNEMLİ TROMPETÇİLERİNDEN MUVAFFAK FALAY YAŞAMINI YİTİRDİ

22 Şubat 2022 Salı 14:06

Caz tarihinin en önemli trompetçilerinden Ahmet Muvaffak Falay, bu sabah 92 yaşında yaşamını yitirdi. Falay, altı aydır beynindeki tümör nedeniyle tıp merkezinde tedavi görüyordu. Falay Kuşadası'nda toprağa verilecek. 

 

KİMDİR?

8 Aralık 1930 İzmir Kuşadası doğumlu Muvaffak Falay, 1942 yılında Kuşadası bandosunda şef Halil Bereket'den aldığı derslerle müziğe adım atmış, Ankara Müzik Konservatuarı’nda trompet ve piyano eğitimi gördükten sonra çeşitli orkestralarda çalmıştı.

1960’ta İsveç’e yerleşmiş ve adı zor söylendiğinden Maffy olarak bu ülkede caz yapmaya başlamıştı. Bir ara Okay Temiz’le kurduğu Sevda grubuyla etnik cazı deneyen Falay, ardından 70’li yıllarda oluşturduğu Maffy Falay Grubu’nda İsveçli ve Türk elemanları bir araya getirerek ‘beşli’, ‘altılı’ olarak çalışmalarını sürdürmüştü.

1984'te ‘We 6’, 1993'te ‘Maffy Falay Sextet’ adlı iki albüm yayınlayan Maffy Falay Grubu, 1994 yılında 1. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde M. Falay (trompet), Bernt Rosengren (saksafon), Ake Johansson (piyano), Per-Ola Gadd (bas gitar), Can Kozlu’lu (davul) kadroyla sahneye çıkmıştı.

Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin 2005’te ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık gördüğü Falay, Doksanlı ve 2000’li yıllarda Muvaffak Falay Beşlisi grubuyla sahneye çıkmış, 2010’da da 24. Uluslararası İzmir Festivali’ne katılmıştı. 

Trompet çalmayı Kuşadası’nda öğrendiği için Kuşadası Belediyesi Muvaffak Falay’ın heykelini ilçeye dikmişti.Diğer Haberler