ESKİMEYEN ESKİLER

CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)

14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44

Daha ilk notada şarkıyı ele geçiren saksafonun maharetiyle 1984 yazına damgasını vurmuş Careless Whisper’ın sevmeyeni var mıdır?

Varsa bile, azdır herhalde. Bu besteyle bomba gibi patlamış George Michael’ın sihirli şarkısının öyküsünü taa 1981’e kadar giderek anlatalım.

Babası Kıbrıs Rum’u, annesi İngiliz olan Georgios Kyriacos Panayiotou (sonra kendine George Michael dedirtecek), vakit buldukça eski okul arkadaşı Andrew Ridgeley ile The Executive grubunda ska çalıyor.

Bunun yanında, gün boyu sinema salonunda çalıştıktan sonra geceleri de bir Yunan restoranında çatal, kaşık gürültüsü eşliğinde disk-jokeylik yapıyor. İşe otobüsle gidip gelirken bir keresinde aklına, daha sonra Careless Whisper’ın giriş bölümüne koyacağı melodi geliyor. Otobüsün en arka koltuğuna geçip şarkının diğer bölümlerini de mırıldanmayı deniyor. Üç ayını şarkıyı şekillendirmeye harcıyor.

Arkadaşı Andrew’a dinletiyor; o da birkaç yere dokunuyor. Andrew’un evinde kaydını yapıyorlar ve şarkının ilk adı Tuneless Whispers oluyor.

Georgios tamamen müziğe eğilebilmek için restorandaki işinden ayrılmaya karar veriyor ve son gece müşterilere dinlettikleri arasına Tuneless Whispers’ı da koyuyor. Dans pistinin bir anda dolmasıyla umutlanıyor…

1983 yılında George Michael ile Andrew Ridgeley ‘Wham’ adıyla ünlenmeye başladığında, yapımcılar Careless Whisper’ı pop için fazla rafine buluyor ve yayımını erteliyor.

George Michael, parçayı alıp ünlü prodüktör Jerry Wexler ile iki gün stüdyoya kapanıyor, ama ortaya çıkan sonuçtan pek tatmin olmuyor.

Londra’da bu kez tek başına stüdyoya giriyor ve yeni bir versiyon hazırlıyor. On tane saksafoncuyla çalıştıktan sonra Steve Gregory’nin yorumunu seçiyor.

Careless Whisper teklisi Ağustos 1984’te, Wham devam etse de, George Michael adıyla yayınlanıyor. İki haftada İngiltere listelerinde zirveye çıkıp üç hafta yerini korurken, diğer 17 ülkede de ‘1 numara’ oluyor; ABD’den platin plak kazanıyor.

George Michael bu şarkıyla yıldızlar kulübüne kabul edilirken Mina, Gloria Gaynor, Julio Iglesias, Kenny G. Richard Clayderman gibi isimler Careless Whisper’ın coverını yapıyor.

Michael şarkıyı anne ve babasına adıyor.Diğer Haberler

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
06 Ocak 2023 Cuma 21:58