ESKİMEYEN ESKİLER

CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)

14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44

Daha ilk notada şarkıyı ele geçiren saksafonun maharetiyle 1984 yazına damgasını vurmuş Careless Whisper’ın sevmeyeni var mıdır?

Varsa bile, azdır herhalde. Bu besteyle bomba gibi patlamış George Michael’ın sihirli şarkısının öyküsünü taa 1981’e kadar giderek anlatalım.

Babası Kıbrıs Rum’u, annesi İngiliz olan Georgios Kyriacos Panayiotou (sonra kendine George Michael dedirtecek), vakit buldukça eski okul arkadaşı Andrew Ridgeley ile The Executive grubunda ska çalıyor.

Bunun yanında, gün boyu sinema salonunda çalıştıktan sonra geceleri de bir Yunan restoranında çatal, kaşık gürültüsü eşliğinde disk-jokeylik yapıyor. İşe otobüsle gidip gelirken bir keresinde aklına, daha sonra Careless Whisper’ın giriş bölümüne koyacağı melodi geliyor. Otobüsün en arka koltuğuna geçip şarkının diğer bölümlerini de mırıldanmayı deniyor. Üç ayını şarkıyı şekillendirmeye harcıyor.

Arkadaşı Andrew’a dinletiyor; o da birkaç yere dokunuyor. Andrew’un evinde kaydını yapıyorlar ve şarkının ilk adı Tuneless Whispers oluyor.

Georgios tamamen müziğe eğilebilmek için restorandaki işinden ayrılmaya karar veriyor ve son gece müşterilere dinlettikleri arasına Tuneless Whispers’ı da koyuyor. Dans pistinin bir anda dolmasıyla umutlanıyor…

1983 yılında George Michael ile Andrew Ridgeley ‘Wham’ adıyla ünlenmeye başladığında, yapımcılar Careless Whisper’ı pop için fazla rafine buluyor ve yayımını erteliyor.

George Michael, parçayı alıp ünlü prodüktör Jerry Wexler ile iki gün stüdyoya kapanıyor, ama ortaya çıkan sonuçtan pek tatmin olmuyor.

Londra’da bu kez tek başına stüdyoya giriyor ve yeni bir versiyon hazırlıyor. On tane saksafoncuyla çalıştıktan sonra Steve Gregory’nin yorumunu seçiyor.

Careless Whisper teklisi Ağustos 1984’te, Wham devam etse de, George Michael adıyla yayınlanıyor. İki haftada İngiltere listelerinde zirveye çıkıp üç hafta yerini korurken, diğer 17 ülkede de ‘1 numara’ oluyor; ABD’den platin plak kazanıyor.

George Michael bu şarkıyla yıldızlar kulübüne kabul edilirken Mina, Gloria Gaynor, Julio Iglesias, Kenny G. Richard Clayderman gibi isimler Careless Whisper’ın coverını yapıyor.

Michael şarkıyı anne ve babasına adıyor.Diğer Haberler

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

BAD  (MICHAEL JACKSON)
BAD (MICHAEL JACKSON)
20 Kasım 2020 Cuma 15:48

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

HEART OF GLASS  (BLONDIE)
HEART OF GLASS (BLONDIE)
16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01