ESKİMEYEN ESKİLER

CARELESS WHISPER (GEORGE MICHAEL)

14 Kasım 2020 Cumartesi 18:44

Daha ilk notada şarkıyı ele geçiren saksafonun maharetiyle 1984 yazına damgasını vurmuş Careless Whisper’ın sevmeyeni var mıdır?

Varsa bile, azdır herhalde. Bu besteyle bomba gibi patlamış George Michael’ın sihirli şarkısının öyküsünü taa 1981’e kadar giderek anlatalım.

Babası Kıbrıs Rum’u, annesi İngiliz olan Georgios Kyriacos Panayiotou (sonra kendine George Michael dedirtecek), vakit buldukça eski okul arkadaşı Andrew Ridgeley ile The Executive grubunda ska çalıyor.

Bunun yanında, gün boyu sinema salonunda çalıştıktan sonra geceleri de bir Yunan restoranında çatal, kaşık gürültüsü eşliğinde disk-jokeylik yapıyor. İşe otobüsle gidip gelirken bir keresinde aklına, daha sonra Careless Whisper’ın giriş bölümüne koyacağı melodi geliyor. Otobüsün en arka koltuğuna geçip şarkının diğer bölümlerini de mırıldanmayı deniyor. Üç ayını şarkıyı şekillendirmeye harcıyor.

Arkadaşı Andrew’a dinletiyor; o da birkaç yere dokunuyor. Andrew’un evinde kaydını yapıyorlar ve şarkının ilk adı Tuneless Whispers oluyor.

Georgios tamamen müziğe eğilebilmek için restorandaki işinden ayrılmaya karar veriyor ve son gece müşterilere dinlettikleri arasına Tuneless Whispers’ı da koyuyor. Dans pistinin bir anda dolmasıyla umutlanıyor…

1983 yılında George Michael ile Andrew Ridgeley ‘Wham’ adıyla ünlenmeye başladığında, yapımcılar Careless Whisper’ı pop için fazla rafine buluyor ve yayımını erteliyor.

George Michael, parçayı alıp ünlü prodüktör Jerry Wexler ile iki gün stüdyoya kapanıyor, ama ortaya çıkan sonuçtan pek tatmin olmuyor.

Londra’da bu kez tek başına stüdyoya giriyor ve yeni bir versiyon hazırlıyor. On tane saksafoncuyla çalıştıktan sonra Steve Gregory’nin yorumunu seçiyor.

Careless Whisper teklisi Ağustos 1984’te, Wham devam etse de, George Michael adıyla yayınlanıyor. İki haftada İngiltere listelerinde zirveye çıkıp üç hafta yerini korurken, diğer 17 ülkede de ‘1 numara’ oluyor; ABD’den platin plak kazanıyor.

George Michael bu şarkıyla yıldızlar kulübüne kabul edilirken Mina, Gloria Gaynor, Julio Iglesias, Kenny G. Richard Clayderman gibi isimler Careless Whisper’ın coverını yapıyor.

Michael şarkıyı anne ve babasına adıyor.Diğer Haberler

PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
14 Mayıs 2022 Cumartesi 20:54

TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:53

HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
07 Mayıs 2022 Cumartesi 13:41

ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
03 Mayıs 2022 Salı 13:39

GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
29 Nisan 2022 Cuma 10:23

SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
26 Nisan 2022 Salı 19:42

NASILSIN İYİ MİSİN  (AJDA PEKKAN)
NASILSIN İYİ MİSİN (AJDA PEKKAN)
22 Nisan 2022 Cuma 23:09