ESKİMEYEN ESKİLER

CALIFORNIA DREAMIN' (THE MAMA'S & THE PAPA'S)

07 Kasım 2020 Cumartesi 20:29

Kaliforniya manzaralarının olmazsa olmazıdır güneş, bronzlaşmış sörfçüler, mavi dalgalar, palmiyeler.

Kocasıyla birlikte müzik dünyasında şans aramak için New York’a yerleşmiş Michelle Phillips de doğum yeri Kaliforniya’yı hep böyle anımsamaktadır. Soğuk New York kışında bir sabah kalkıp şarkısının ilk bölümünü yazmış, gerisini de kocası John Phillips tamamlamıştır.

Şarkının adı California Dreamin’dir. 60’lar popunun simge parçalarından biri o gün hayata gelmiştir.

Bu arada, Denny Doherty ile Cass Elliott’la birlikte kurdukları The New Journeymen vokal grubunun adını da The Mama's & The Papa's yapmışlardır.

Dostları olan protest şarkıcı Barry McGuire aracılığıyla plak yapımcısı Lou Adler’le tanışırlar ve şirketle besteci, korist olarak kontrat imzalarlar. Barry McGuire şarkıyı This Precious Time albümünde kullanır.

The Mama's & The Papa's, California Dreamin’i kendisi de plak yapmak ister ve McGuire için hazırlanmış enstrümantal bölümler üzerine şarkıyı söylemeyi planlar.

4 Aralık 1965’te kayıtlara Hal Blaine (davul), Joe Osborn (bas), Larry Knechtell (tuşlular), P.F. Sloan’la (gitar) giren grup, parçanın başına 12 telli gitarla intro koyar. O dönem bir pop şarkısında nadiren rastlanan flütle de renklendirirler soundu.

California Dreamin’ 1965 sonunda Los Ageles’da piyasaya çıkar ve az satar, ta ki bir Boston radyosu parçayı sabah akşam çalmaya başlayana dek.

Ardından Billboard listelerine girer ve tam 17 hafta üst sıralarda kalır. Zaman içinde Beach Boys, Jose Feliciano, Carpenters, America, R.E.M., Four Tops, Wilson Pickett, Diana Krall gibi isimler tarafınan coverı yapılır, Forrest Gump dahil birçok filmde de kullanılır.Diğer Haberler

NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
NO WOMAN NO CRY (BOB MARLEY&THE WAILERS)
31 Ocak 2023 Salı 20:57

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
06 Ocak 2023 Cuma 21:58