ESKİMEYEN ESKİLER

CALIFORNIA DREAMIN' (THE MAMA'S & THE PAPA'S)

07 Kasım 2020 Cumartesi 20:29

Kaliforniya manzaralarının olmazsa olmazıdır güneş, bronzlaşmış sörfçüler, mavi dalgalar, palmiyeler.

Kocasıyla birlikte müzik dünyasında şans aramak için New York’a yerleşmiş Michelle Phillips de doğum yeri Kaliforniya’yı hep böyle anımsamaktadır. Soğuk New York kışında bir sabah kalkıp şarkısının ilk bölümünü yazmış, gerisini de kocası John Phillips tamamlamıştır.

Şarkının adı California Dreamin’dir. 60’lar popunun simge parçalarından biri o gün hayata gelmiştir.

Bu arada, Denny Doherty ile Cass Elliott’la birlikte kurdukları The New Journeymen vokal grubunun adını da The Mama's & The Papa's yapmışlardır.

Dostları olan protest şarkıcı Barry McGuire aracılığıyla plak yapımcısı Lou Adler’le tanışırlar ve şirketle besteci, korist olarak kontrat imzalarlar. Barry McGuire şarkıyı This Precious Time albümünde kullanır.

The Mama's & The Papa's, California Dreamin’i kendisi de plak yapmak ister ve McGuire için hazırlanmış enstrümantal bölümler üzerine şarkıyı söylemeyi planlar.

4 Aralık 1965’te kayıtlara Hal Blaine (davul), Joe Osborn (bas), Larry Knechtell (tuşlular), P.F. Sloan’la (gitar) giren grup, parçanın başına 12 telli gitarla intro koyar. O dönem bir pop şarkısında nadiren rastlanan flütle de renklendirirler soundu.

California Dreamin’ 1965 sonunda Los Ageles’da piyasaya çıkar ve az satar, ta ki bir Boston radyosu parçayı sabah akşam çalmaya başlayana dek.

Ardından Billboard listelerine girer ve tam 17 hafta üst sıralarda kalır. Zaman içinde Beach Boys, Jose Feliciano, Carpenters, America, R.E.M., Four Tops, Wilson Pickett, Diana Krall gibi isimler tarafınan coverı yapılır, Forrest Gump dahil birçok filmde de kullanılır.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53