ESKİMEYEN ESKİLER

BRIDGE OVER TROUBLED WATER (SIMON AND GARFUNKEL)

18 Eylül 2022 Pazar 11:44

1969 ilkbaharı; Kennedy ile Martin Luther King öldürülmüş.  Irkçılığın yarattığı ABD'de tansiyon tavan yapmış durumda.

Paul Simon gibi bir ozan da durumdan çok etkileniyor haliyle. New York’taki evinin penceresinden uzaklara bakarken aklına bir, iki dize geliyor ve bunları hemen not ediyor.

O yaz, partneri Art Garfunkel’la Los Angeles’da ev kiralıyorlar. Aynı evde zamanında George Harrison, Beatles’ın ünlü parçası Blue Jay Way’i yazmış…

Garfunkel, Mike Nichols’ın Catch-22 filminde oynamak için Meksika’ya gidince Simon evde yalnız kalıyor. Günü elde gitar beste yaparak geçiriyor. Aklında hep o New York’ta yazdığı dizeler var. Gospel parçalar dinliyor o ara sıklıkla. Akorlar üzerinde çalışıyor ve Garfunkel’ın sesine uygun bir şeyler arıyor. Sonunda besteyi yazıyor ama sözler hala yarım.

Yapımcı Roy Harlee, stüdyoya girip düzenlemeyi biraz değiştirmesini söylüyor. Aslında stüdyoda besteye, düzenlemeye, sözlere kafa yormak gibi alışkanlığı yok…

Garfunkel yazlık eve dönünce Simon hemen parçayı dinletiyor ve onu seslendirmesi için iknaya çalışıyor. Garfunkel fazla bireysel bir iş olduğunu, dolayısıyla Simon’ın söylemesi gerektiğini, demodaki performansı da çok beğendiğini belirtiyor. Israr devam edince Garfunkel okuyor şarkıyı. Daha sonra bir söyleşide Simon, ‘Keşke tek başıma söyleseymişim’ diye pişmanlığını dile getiriyor.

Bridge Over Troubled Water ,‘Simon and Garfunkel’ ikilisinin beşinci ve son albümü için kaydedilen son şarkı olarak tarihteki yerini alıyor.

Kaliforniya’daki Hollywood CBS stüdyolarında, Garfunkel’ın yeniden Meksika’daki sete dönmesi için kayıt hızla bitiriliyor. Piyano aranmanı için iki gün harcayan Simon, kayıtta piyanoyu Larry Knechtel’e çaldırıyor. Knechtel aslında bas gitarist ama gospel geçmişi var.

Davulu ise Hal Blaine’e teslim ediyor. Blaine ‘Parçayı çalarken gözümün önünde zincirlenmiş siyahi bir adam belirdi. Arabama gidip kar zincirlerini aldım bagajdan ve son bölümde onları şıkırdattım’, diyor.

Yaylılar ve nefeslilerle beslenen aranjmanları Jimmy Haskell yazıyor. Simon çıkan işi pek beğenmiyor ve orkestrasyonun hit parça için çok ağır olduğunu belirtiyor. Ancak, plak şirketi Columbia Records, hem ilk tekli olarak yayınlanacağını, hem de albümün adı olacağını söylüyor.

Tekli 20 Ocak 1970’de yayınlanıyor ve bir haftada Billboard listelerinde zirveye yerleşiyor. İngiltere, Kanada, Fransa, Yeni Zelanda’da da ‘1 numara’ bir numaraya çıkıyor.

Zaman içinde Elton John, Whitney Houston, Bonnie Tyler, Supremes, Johnny Cash, Elvis Presley coverını yapıyor, Aretha Franklin 1972’de parçayla Grammy kazanıyor…Diğer Haberler

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53

NACİYE (SEYYAL TANER)
NACİYE (SEYYAL TANER)
05 Temmuz 2023 Çarşamba 22:05