Müzik Haberleri

'BERGAMA ORATORYOSU: SUNAĞIN GÖZYAŞLARI' DÜNYA PRÖMİYERİ 20 EYLÜLDE BERGAMA'DA

16 Eylül 2022 Cuma 14:54

Parçaları 1800’lü yıllarda Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünya kamuoyunu harekete geçirmek için bir adım daha atıyor. Zeus Sunağı’na atfen bestelenen Bergama Oratoryosu ‘Sunağın Gözyaşları’ yapıtı 20 Eylül 2002 saat 19.30’da Bergama Asklepion Antik Tiyatrosu’nda dünya prömiyeri yapacak.

1869-1878 arası kaçak kazılarla Bergama Antik Kenti'nden yurt dışına kaçırılan Zeus Sunağı’na atfen 21. Dönem İzmir Milletvekili ve Kültür eski bakanı Suat Çağlayan’ın İngilizce kaleme aldığı iki şiirden ilhamla Tolga Taviş tarafından bestelenen, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alev Kahraman tarafından librettosu yazılan Bergama Oratoryosu ‘Sunağın Gözyaşları’, Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu tarafından, oyuncu Hakan Gerçek'in anlatımıyla sunulacak.

Solist olarak Eylem Demirhan Duru (Soprano), Ferda Yetişer (Mezzo Soprano), Erdem Erdoğan (Tenor) ile Engin Suna (Bas) sahneye çıkacak. Konsere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katılacak. Yapıtın süresi 55 dakika.

 Diğer Haberler