Müzik Haberleri

BANU ALKAN HAKKINDA 5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

02 Kasım 2022 Çarşamba 19:18

Banu Alkan’ın seslendirdiği “Beyaz Orkide” şarkısının nakaratındaki sesin kendisine ait olduğunu söyleyen Nisan Nicole Peachey, Alkan'dan şikâyetçi oldu. Soruşturma sonunda bilirkişi raporlarıyla sesin Peachey’e ait olduğunu tespit edildi. Kendi sesiymiş gibi playback yaptığı ortaya çıkan Banu Alkan hakkında “manevi veya mali haklara tecavüz” suçundan hapis istemiyle dava açıldı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, şarkıcı Nisan Nicole Peachey (Nicole Rona), avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’na verdiği dilekçede, 9 yıl önce deneme ses okuması yaptığını belirtti. Ancak bu kaydın izni dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından ‘Beyaz Orkide’ ismindeki şarkı ile piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, Alkan'ın konserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği eserde müvekkiline ait sesi nakarat ve özel okuma kısmı izinsiz olarak kullanıp kendi sesiymiş gibi seslendirdiğini ve playback yaptığını iddia etti. Bilirkişiden gelen raporda Beyaz Orkide isimli şarkının, “Beyaz beyaz orkidem deli miyim sanki ben aşkından alev alev yanıyorum orkidem” sözlerinin geçtiği nakarat bölümündeki sesin Banu Alkan’a ait olmadığı tespit edildi. Ancak raporda söz konusu sesin müştekiye ait olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına ihtiyaç olduğuna değinildi. Raporun ardından bu kez müşteki Nicelo Peachey’in ses kaydı alınarak şarkı yeniden bilirkişiye gönderildi. Gelen ikinci raporda da şarkının nakarat kısmındaki sesin Nicelo Peachey’e ait olduğu tespit edildi. Banu Alkan hakkında 'Manevi veya mali haklara tecavüz' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede Banu Alkan’ın ikamet adresinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğu, polis tarafından ifadesinin alınması için arandığı ancak kendisinin ifade vermek için gelmediği belirtildi.Diğer Haberler