Müzik Haberleri

'BALARISI AHMET' YAŞAMINI YİTİRDİ

29 Haziran 2022 Çarşamba 19:18

Gazino sahnelerinde, radyoda müzikli komedyenliğin öncülüğünü yapan, ardından armonikasıyla büyük orkestraların önünde çalan  “Balarısı Ahmet” (Ahmet Faik Şener) 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Ahmet Faik Şener, Sabahattin Çağlayan, Erol Emel, Kemal Sicimoğlu, Nail Arkdal, Engin Bozok 1949’da keman, ağız mızıkası gibi müzik aletleriyle amatör orkestra kurdu ve İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen gecelere Balarıları adıyla katıldı.

Zamanla, Fatih ile Beyazıt’taki toplantılarda da program yapan Balarıları'nın ağız mızıkasıyla çaldığı parçalar çok tutuldu ve radyo programlarına davet edildiler.

Gruptan Ahmet Faik Şener ile Engin Bozok 'müzikal fantaziler' diye isimlendirdikleri programlara başladı. 1956'da Bozok ayrılınca Ahmet Faik Şener bu kez Özdemir Baturalp’le Balarıları'nı devam ettirdi ve ikili 1965'e dek sahnelerde müzikli mizah üretti.

Yıllar sonra Ahmet Faik Şener 'Balarası Ahmet' adıyla şovlar yaptı. Popüler işlerden başka Klasik Batı müziği yapıtlarını ağız armonikası ile seslendirdi ve büyük orkestraların önünde konserlere çıktı.

İKSV’den 25. İstanbul Caz Festivali’nde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” alan Balarısı Ahmet'in cenazesi yarın öğle namazından sonra Kocamustafapaşa’daki Sünbül Efendi Camii’nden kaldırılacak. Diğer Haberler

ZEYTİNLİ ROCK'IN YENİ TARİHİ BELLİ OLDU
ZEYTİNLİ ROCK'IN YENİ TARİHİ BELLİ OLDU
18 Ağustos 2022 Perşembe 00:42

'TRUVA'NIN YÖNETMENİ YAŞAMINI YİTİRDİ
'TRUVA'NIN YÖNETMENİ YAŞAMINI YİTİRDİ
17 Ağustos 2022 Çarşamba 11:40

JOHNNY DEPP İSTANBUL'A GELİYOR
JOHNNY DEPP İSTANBUL'A GELİYOR
16 Ağustos 2022 Salı 10:03

BOZCAADA'DA CAZLI GECELER BAŞLIYOR
BOZCAADA'DA CAZLI GECELER BAŞLIYOR
15 Ağustos 2022 Pazartesi 19:38