ESKİMEYEN ESKİLER

ANOTHER DAY IN PARADISE (PHIL COLLINS)

08 Eylül 2022 Perşembe 20:49

ABD Billboard listesinde ‘1 numara’; Türkiye dahil 15 ülkede de liste başı. Yılın Şarkısı dalında Grammy ödüllü. Phil Collins’in 1989 tarihli Another Day in Paradise şarkısının başarısından birkaç örnek...

Genesis kariyerinden sonra solo işlere yönelen Phil Collins’in belki de en flaş parçası. Ancak, tüm bu görkemli tabloya karşın sözleri nedeniyle müzik yazarları tarafından çok eleştirilmesi de hala belleklerde.

Collins’in lüks içinde yaşamasına karşın evsizlerin sorunlarına kafasını takmasını ‘fırsatçılık’ olarak değerlendiriyor o dönem müzik basını.

Collins daha Genesis günlerinde Man on The Corner parçasıyla bu konuyu irdelediğini söyleyerek savunmasını yapıyor. Ayrıca bir konserinde seyirci arasında yardım kutusu dolaştırarak 2 milyon sterline yakın para toplayarak evsizlere destek verdiği de biliniyor.

1989’a dönersek; evsizlere şarkı yazma fikri Washington’da aklına düşüyor. Bir önceki albüm No Jacked Required ABD’de 12 milyon adet, tüm dünyada da 25 milyon satmış; Elmas, platin plak ödülleri kazanmış.

Yine bir ödül için Washington’da bulunan Phil Collins, karla kaplı yolda taksiyle otele giderken, buz gibi havada kaldırımdaki mazgalın üzerine sığışmaya çalışan bir grup insan görüyor. Medeniyetin göbeğinde hayatta kalmaya çalışanları fark edip utandığını söylüyor daha sonra.

Aylar geçiyor; stüdyoda beste yapmaya kafa yorarken o anları anımsıyor ve birden sözler dökülüyor.

Kayıtlara vokaliyle ünlü David Crosby de (Crosby, Still and Nash) katılıyor…

Bad Seriously albümünden bir hafta önce, 23 Ekim 1989’da Another Day in Paradise satışa çıkıyor ve yok satıyor.

Müzik yazarlarından ‘Milyonersin, kalkıp evsizlere şarkı yapıyorsun. Biraz yüzün kızarmalı’ gibi ağır laflar yiyor.

New York Times’taki söyleşide cevap veriyor Collins: ‘Her gün araba kullanırken bu insanlarla karşılaşıyorum. Milyoner olmak onları görmeye ve empati kurmaya engel değil’.

Another Days in Paradise’in vieoklibi çıkıyor. Siyah beyaz sokak fotoğrafları eşliğinde Collins’in şarkısını söylediği klip Grammy’e aday gösteriliyor; kazanamıyor…Diğer Haberler

YOLLARDA BULURUM SENİ (HALUK LEVENT)
YOLLARDA BULURUM SENİ (HALUK LEVENT)
28 Kasım 2022 Pazartesi 23:00

THE FINAL COUNTDOWN (EUROPE)
THE FINAL COUNTDOWN (EUROPE)
25 Kasım 2022 Cuma 21:21

CEYLAN (AYNA)
CEYLAN (AYNA)
19 Kasım 2022 Cumartesi 22:28

OYE COMO VA (SANTANA)
OYE COMO VA (SANTANA)
14 Kasım 2022 Pazartesi 20:44

KALBİM BİR PUSULA (NİLÜFER)
KALBİM BİR PUSULA (NİLÜFER)
07 Kasım 2022 Pazartesi 22:25

LA ISLA BONITA (MADONNA)
LA ISLA BONITA (MADONNA)
05 Kasım 2022 Cumartesi 21:14

ŞARKIDAKİ MAYMUN
ŞARKIDAKİ MAYMUN
01 Kasım 2022 Salı 12:01