ESKİMEYEN ESKİLER

A HORSE WITH NO NAME (AMERICA)

26 Ekim 2020 Pazartesi 09:53

Dewey Bunnell, Dan Peek, Gerry Beckley asker çocuklarıydı. Tayinler nedeniyle dünyanın dört bir yanında geçmişti çocuklukları. Babaları Londra yakınlarındaki ABD üssünde görev yaparken onların yolları da London Central Park High School’da kesişmişti. Okuldayken farklı müzik gruplarında yer alıyorlardı.

1969’da Dan Peek kolejde okumak üzere ABD’ye dönmüş, ancak okulu sevmediğinden bir yıl sonra geri dönmüştü. Üç arkadaş grup kurmaya karar vermiş, akustik gitarlarıyla Crosby, Stills & Nash’inkine benzer country rock müziğin peşinden gitmişlerdi.

ABD’den uzak olsalar da vatanlarını çok seviyorlardı. Bundan dolayı America adını seçerek Londra’da sahne almaya başlamışlardı.

1971’de kendi adlarını verdikleri ilk albümü çıkarmışlardı. Sadece Avrupa’da yayınlanmış ve pek ilgi görmemişti. Plağın ilk basımında A Horse With No Name repertuvarda bulunmuyordu. Bunnell şarkıyı sonra bestelemişti ve ilk adı da Desert Song’du. Londra’nın kasvetli, soğuk kışında Arizona çöllerini düşlemişti.

Warner Bros., grubu ABD’de patlatmaya karar vermişti ama ilk tekli için seçilen I Need You onları pek tatmin etmemiş, America’dan flaş bir parçası olup olmadığı sorulmuştu.

Desert Song’un adını A Horse With No Name olarak değiştirip besteyi göndermişler, ardından Londra’da kaydetmişlerdi.

1971 sonunda üç parçalık maksi tekli olarak İngiltere, İrlanda, Fransa, İtalya, Benelüks ülkelerinde satışa çıkmış, Ocak 1972’de İngiltere listelerinde üç numaraya kadar yükselmişti.

Sonra ABD’de tekli olarak yayınlanmış, grubun ilk albümü de bu parça eklenerek yeniden piyasaya verilmişti. Tekli, ABD’de üç hafta, albüm de beş hafta listelerin zirvesinde kalmıştı.Diğer Haberler

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57

BAD  (MICHAEL JACKSON)
BAD (MICHAEL JACKSON)
20 Kasım 2020 Cuma 15:48

BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
BANA BİR MASAL ANLAT BABA (YENİ TÜRKÜ)
19 Kasım 2020 Perşembe 18:13

BLUE MOON  (THE MARCELS)
BLUE MOON (THE MARCELS)
18 Kasım 2020 Çarşamba 20:30

HEART OF GLASS  (BLONDIE)
HEART OF GLASS (BLONDIE)
16 Kasım 2020 Pazartesi 16:27

OY BANA BANA  (CEM KARACA-APAŞLAR)
OY BANA BANA (CEM KARACA-APAŞLAR)
15 Kasım 2020 Pazar 19:01