Müzik Haberleri

6. ULUSLARARASI EFES OPERA VE BALE FESTİVALİ 7 TEMMUZ’DA

06 Temmuz 2023 Perşembe 11:10

Devlet Opera ve Balesi’nin düzenlediği ‘6. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’ 7-21 Temmuz tarihlerinde  Efes Antik Kenti'nde yapılacak. Festival, 7 Temmuz akşamı Çaykovski'nin Uyuyan Güzel balesiyle başlayacak.
Şef Roberto Gianola yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Bale Topluluğu’nun sergileyeceği yapıtın koreografisi ve librettosu Fransız Marius Petipa'ya ait. Rejisi ve düzenlemesini ise Ayşem Sunal Savaşkurt üstleniyor.
10 Temmuz’da ise, Samsun Devlet Opera ve Balesi ‘Carmen’i sahneleyecek.  Georges Bizet’nin yapıtının koreografisi ve librettosu Carlos Vilan, müzik düzenlemeleri Tulio Gagliardo'ya ait.
13 Temmuz akşamı programda Carl Orff'un ‘Carmina Burana’sı var. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı şef Vladimir Lungu, korosunu ise Orhan Öner Özcan yönetecek. Solistler soprano Ayşe Şenogul, tenor Erdem Erdoğan, bariton Nejad Beğde'ye, koro, çocuk korosu ve orkestra sanatçıları eşlik edecek.
16 Temmuz’da festival Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin sergileyeceği Damdaki Kemancı müzikaliyle devam edecek. İki perdelik yapıtın müziklerini Jerry Bock, rejisini Volkan Severcan, koreografisini Serbülent Biçer ile Özgür Adam İnanç hazırlamış.
Aytuğ Ülgen yönetimindeki Mersin ile İzmir Devlet Opera ve Balesi orkestralarının sanatçıları ile şef Anıl Aydın yönetimindeki Mersin Devlet Opera ve Balesi Korosu da yapıtı yorumlayacak.
6. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 21 Temmuz Cuma, Gaetano Donizetti'nin üç perdelik operası Lucia di Lammermoor ile sona erecek. Orkestra şefliğini Tulio Gagliardo üstlenecek.

 Diğer Haberler