Müzik Haberleri

50'LİK TOMMY YAŞINI GÖSTERMİYOR

06 Ağustos 2019 Salı 09:06

Laf Elton John'dan açılmışken, rol aldığı ve Pinball Wizard'ı seslendirdiği Tommy filminden de (The Who grubunun Tommy adlı rock operası beyazperdeye taşındı) birkaç söz edelim.

1968'te gitarist Pete Townshend, Rolling Stone dergisine ruhsal yolculuk üzerine rock opera hazırladığını anlatmıştı: 'Biliyorum, kimse inanmayacak ama, kahramanı sağır, dilsiz ve kör olan bir rock opera yazıyorum'. Townshend'in Hint gru Meher Baba'dan çok etkilendiği o günlerde ABD'den İngiltere'ye hippi felsefesiyle birlikte pyschedelic rock da ulaşıyordu.

Önce otomobil kazasında yaşamını yitirecek bir başkahraman tasarlamıştı. Adını Tommy koyduğu bu çocuğu daha sonra sağır, dilsiz, kör birine dönüştürmüştü.

Onu rock opera yazmaya, grubun menajeri Kit Lambert cesaretlendirmiş; yaratıcılığını zorlamasını ve klasik müziğin ustalarına öykünmesini önermişti.

Altı ay kayıtları, iki ay da miksajı süren rock operanın adı Tommy olmuş ve büyük orkestra desteğini reddederek doldurdukları yapıt 17 Mayıs 1969'da iki uzunçalar (74 dakika 59 saniye uzunluğunda) halinde piyasaya sürülmüştü. Bir tema etrafında oluşmuş ilk gerçek rock operaydı çoğuna göre.

Bu yıl ellinci yaşı kutlanacak Woodstock'da üç gün sahneye çıkıp Tommy'den bölümler çalmıştı The Who grubu.

20 milyon satan albümden alınan 45'likler Pinball Wizard, Go To The Mirror!, I'm Free, Christmas, See Me Feel Me de uzunçaların yaptığı gibi listelerin üst sıralarında dolaşmış, gruba ABD'den platin plak, Avrupa'nın birçok ülkesinden altın plak ödülleri gelmişti.

Bu başarıyı gören yönetmen Ken Russell 1975'te Tommy'i beyazperdeye taşımıştı. Rock tarihinin ilk müzikal filmi etiketiyle gösterime sokulan yapıtta başrol Tommy'i The Who'nun vokali Roger Daltrey, babasını Robert Powell, annesini Ann Margret, annesinin sevgilisini Oliver Reed oynamıştı. Jack Nicholson doktor, Tina Turner 'acid queen' olmuştu. Eric Clapton da vardı kadroda.

Pete Townshend'e En İyi Özgün Müzik dalında, Ann Margret'e En İy Kadın Oscar adaylığı gelmişti.Diğer Haberler