Müzik Haberleri

50. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ TÖRENLE AÇILDI

07 Haziran 2022 Salı 20:35

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) ilk festivali İstanbul Müzik Festivali, 50. Yaşını kutluyor. Yarım yüzyıllık tarihinde kesintisiz her yıl müzikseverlere kapılarını açmış festival, 24 Haziran’a kadar 16 farklı mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı konuk edecek. Festival, şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği eser siparişlerinin Türkiye prömiyerlerinin yanı sıra 7 ve üzeri yaş grubuna yönelik İstanbul Efsaneleri başlıklı eserin dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.

Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nden Nazlı Çevik Azazi ve Roza Erdem’in kaleme aldığı ve Evrim Demirel’in müziklerini yazdığı, İstanbul’u konu alan çeşitli mitolojik hikâyelerin anlatılacağı eser, oda müziği topluluğu eşliğinde, Roza Erdem’in anlatımıyla sahnelenecek.

Sunuculuğunu Ceylan Saner’in üstlendiği 50. İstanbul Müzik Festivali açılış töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “İstanbul Müzik Festivali, ellinci kez ilk alkışlarını alıyor. İstanbul, farklı mekânlarıyla ellinci kez festivalini kucaklıyor. Vakfımızın 1973’te düzenlediği ilk İstanbul Festivali, sanatseverler için dünyaya açılan bir pencereydi. Festivalde uluslararası arenadan birçok önemli sanatçı ve topluluk konserler vermiş, gösteriler yapmıştı. O zamanların en büyük yıldızları, Türkiye’nin gururu olan genç müzisyenlerle aynı sahnede buluşmuştu. Festival henüz ilk yılında dünya prömiyerlerine, özel projelere ev sahipliği yapmıştı. İlk festivalde oluşturduğu bu çizgiyi güçlendirerek sürdüren İstanbul Kültür Sanat Vakfı, geçtiğimiz elli yıl boyunca dünyanın dört bir yanından klasik müziğin önde gelen isimlerini İstanbul Müzik Festivali’nde bir araya getirdi. Genç yeteneklere alan açtı; kariyer gelişimleri için olanaklar yarattı. Festival elli yıldır, kesintisiz olarak, her türlü koşulda izleyicileriyle buluşmayı başardı. Eser siparişleriyle dünya kültür birikimine katkıda bulundu. Sanatçılar için deneyim paylaşımı imkânları yarattı. Elli yıl boyunca saygın konumunu korurken aynı zamanda sürekli olarak kendini yeniledi, yenilikçi, yaratıcı programlar sundu. Festivalimiz başarılarıyla ve topladığı övgülerle bize gurur verirken biz de bu gururu izleyicilerimizle, sanatçılarla ve katkılarıyla festivalimizin sürekliliğini sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarla paylaştık. Başta elli yıldır bizi destekleyen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile festival sponsorumuz Borusan Holding olmak üzere festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara burada bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Törende İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı adına TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür plaketi takdim edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına teşekkür plaketi ise İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’a sunuldu. Ayrıca, Beyoğlu Belediyesi adına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve festivale mekân desteği veren Kadıköy Belediyesi adına Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Oltulu’ya teşekkür plaketleri verildi.

50. İstanbul Müzik Festivali’ne değerli iş birliğiyle destek veren İş Sanat ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; festivalin gerçekleştirilmesinde büyük katkısı bulunan kurum Borusan Sanat, yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorları Türkiye İş Bankası, Borusan Holding, Mercedes-Benz Otomotiv, Tekfen Vakfı ve 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası’na teşekkür plaketleri takdim edildi.

Açılış töreninin ardından 50. İstanbul Müzik Festivali Rus, Amerikan ve Orta Avrupa müzik geleneklerini harmanlayan tarzıyla piyanist Kirill Gerstein ve İstanbul Müzik Festivali’nin 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olan, şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası konseriyle başladı. Konserde Ferit Tüzün’ün Nasreddin Hoca adlı eseri, Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu ile Leonard Bernstein’ın Batı Yakasının Hikâyesi’nden Senfonik Danslar eserleri çalındı.

Türkiye'deki ilk konserine çıkan, Pink Floyd'un efsanevi davulcusu Nick Mason'ın grubu Nick Mason's Saucerful of Secrets de geceye renk kattı.Diğer Haberler

ZEYTİNLİ ROCK 2022 DE YASAKLANDI
ZEYTİNLİ ROCK 2022 DE YASAKLANDI
10 Ağustos 2022 Çarşamba 20:07

'ZEYTİNLİ ROCK'IN YERİ DEĞİŞTİ
'ZEYTİNLİ ROCK'IN YERİ DEĞİŞTİ
09 Ağustos 2022 Salı 13:59

OLIVIA NEWTON-JOHN YAŞAMINI YİTİRDİ
OLIVIA NEWTON-JOHN YAŞAMINI YİTİRDİ
08 Ağustos 2022 Pazartesi 23:26

BİR BASKIN DA SERTAB ERENER KONSERİNE!
BİR BASKIN DA SERTAB ERENER KONSERİNE!
08 Ağustos 2022 Pazartesi 10:15

ŞAMPANYA DEMET AKALIN'IN MİGRENİNİ AZDIRDI
ŞAMPANYA DEMET AKALIN'IN MİGRENİNİ AZDIRDI
08 Ağustos 2022 Pazartesi 09:51

KENAN DOĞULU KONSERİNE BASKIN
KENAN DOĞULU KONSERİNE BASKIN
07 Ağustos 2022 Pazar 10:39

'RUM TAVERNASI'NIN MÜSTESNA İSMİ
'RUM TAVERNASI'NIN MÜSTESNA İSMİ
06 Ağustos 2022 Cumartesi 20:26