Müzik Haberleri

5. BOZCAADA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

18 Ağustos 2021 Çarşamba 20:24

5. Bozcaada Caz Festivali 20-22 Ağustos tarihlerinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla ,Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, Paribu ve Metro Türkiye’nin destekleriyle düzenleniyor. Bozcaada Caz Festivali’nde, Keşif programı ile beden odaklı doğaya dönüş atölyeleri, adaya has lokal ürünlere odaklanan gastronomi etkinlikleri, paneller, söyleşiler ve keşif rotaları gibi farklı ilgi alanlarına hitap eden program seçkisi sunuluyor.

Festival komitesi etkinliği şöyle özetlemiş; 

Festivalin heyecanla beklenen zengin Keşif programında Metro Türkiye’nin katkılarıyla düzenlenen Levon Bağış’la Wise Selection Uzun Masa Tadımı başta olmak üzere; Erdinç Çatak ve Gediz Alper ile Kendine Has Ada Eşleşmeleri; Jack Lives Here desteğiyle Öztürk Koca ile Miksoloji Atölyesi; Yiğitcan Gençer & Selçuk Aykan’ın katılımıyla ORGANICS by Red Bull Gastro SessionAposto! Apéro ve Burak Ayaz ile Endemik Kokteyl Atölyesi ile Bozcaada’nın ünlü mutfağına yakışır gastronomi etkinlikleri düzenleyeceğiz. Tadım ve atölyelerin yanı sıra Keşif’te ilgi çekici ve eğitici konuşmalarla da doyacağız; Maya Bozcaada’nın kurucusu Selçuk Aykan ve ATÖLYE ekibinden kültür yöneticisi Emel Pilavcı’nın katılımı ile gerçekleşecek Bir Sofranın Hikayesi etkinliğinde doğal tarımın, atalık tohumun, antik buğdayın, ekşi mayanın ve sofra ritüellerinin izini sürecek.

Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Bedenlerimizde Denge Bozcaada’nın Keşif Programında Buluşuyor

Akış halini keşfetmenin önemini vurgulayarak; Ayça Oğuş ile Sabah Yogası ve TaoYin Akışlar atölyeleri, ve Erçin Çaçan ile Vücut Farkındalığı "Denge" etkinlikleriyle de Bozcaada’nın huzur veren sakinliğinde katılımcıları bedene ve doğaya dönüşe çağırıyoruz.

Ayrıca, ziyaretçilerimizi Aposto! Duende ile gerçekleşecek söyleşiler, alanında uzman konukların katılımıyla paneller, çalışma grupları ve okumaların gerçekleşeceği etkinliklerle ekolojiden cinsiyet eşitliğine, müzik dünyasından Bozcaada’yı “Tanrı insanlar uzun yıllar yaşasınlar diye Tenedos’u (Bozcaada) yarattı” cümlesiyle tanımlayan Homeros’a kadar uzanan konuşmalara davet ediyoruz.

Derin Bir Nefes Aldıracak Göğe Bakma Durağı Bozcaada Merkez’de ile;

Akış halinde ve huzur arayışında olanlarla, Bozcaada merkezde yapılacak bir etkinlik olan Göğe Bakma Durağı’nda, Sarp Maden’in ambient solo setinin bizi çıkaracağı yolculukta yere uzanıp göğe bakacağız.

Destansı Troya Tarihini Bir Bilenden Dinleyin;

Troya kazı başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın ve gazeteci ve yazar ​​Prof. Dr. Haluk Şahin’in, bölgenin pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış tarihini, Troya savaşından Homeros’un destanlarına ve oradan günümüze gelen tarihsel macerası ve kültürel önemini anlatacağı Homeros'tan İlyada'ya, Tenedos'tan Bozcaada'ya: Bir Ada'nın Öyküsü sohbetinde, tarih ve arkeoloji meraklıları ile kültür serüvenine ortak olmak için buluşuyoruz.

Multidisipliner Panel ve Söyleşiler Keşif Programında;

Bozcaada Caz Festivali ve 3dots kurucu ortağı Murat Sezgi moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay, Salon İKSV Direktörü Deniz Kuzuoğlu ve Jazz Club Fasching CEO’su ve Stockholm Jazz Festival Direktörü Eric Birath’ın konuşmacıları arasında olduğu “Hi world! Is Live Music Back..??” isimli panelde, zorlu bir pandemi dönemi atlatan canlı müzik sektörü ve bu sektörün bir parçası olan sanatçıları, mekanları ve festivalleri, ve bu döneme adapte olabilmenin yollarını konuşacağız.

Sanatçıları ve sivil toplum liderlerini bir araya getiren, kişi sayısı ve ikili normatifliğin ötesinde cinsiyet dengesini tartışan Looking Beyond Numbers for Gender Equality paneli; Tunesisters Entertainment ve Oyoun Kurucu Ortağı Louna Sbou, British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun ve Y+O kurucusu ve eğitmen Ebru Nihan Celkan’ın konuşmacı olarak katılımlarıyla; akademisyen, Adım Adım ve Açık Açık kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart moderasyonunda gerçekleşecek.

Yerel Ölçekte Kültür Politikaları ve Uygulama başlıklı panelde ise Serhan Ada, katılımcıları Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi Direktörü Saba Sümer; Ataşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan ile birlikte Covid-19 sonrası daha fazla yerelleşme eğiliminde olan kültür politikaları ve pratiklerini inceleyeceğiz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu, IDEMA Kurucu Ortağı Ali Ercan Özgür; Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve Kale Grubu Şirketleri Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden’in katılımıyla Yaratıcı Endüstriler ve Yerel Kalkınma başlıklı panelde yaratıcı endüstrilerde yerel kalkınma katılımcıları mercek altına alınacak.

“Esmiyor” Panelleri ve Podcastleriyle Doğaya Ses Verin;

Esmiyor Kurucu Ortakları Derin Altan ve Utku Güven moderatörlüğünde, Esmiyor Bağ Evi’nde gerçekleşecek canlı podcast etkinliği Kahvaltıda Podcast’e konuk olup sorularınızı sorabileceksiniz!

Bozcaada Karbon Nötr Olabilir Mi? açık oturumunda ise Esmiyor Kurucu Ortakları Derin Altan ve Utku Güven ile Güney Kore’nin 2030 yılında karbon nötr olmayı hedefleyen Jeju adasını örnek alarak Bozcaada’nın karbon nötr olmasını sağlayacak yöntemleri, önündeki engelleri konuşarak bu amaç uğruna beyin fırtınası yapacağız.

Kısır Döngüden Çıkış İçin 'Kültürel Dönüşüm' başlıklı panelde ise Esmiyor’un Kurucu Ortağı Derin Altan moderatörlüğünde İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece Aydınlık; Adım Adım, Açık Açık Kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Alper Akyüz ile sürdürülebilir bir gelecek için girmemiz gereken kültürel değişimi ana hatlarıyla ele alacağız.

Ekonomik sistem, eğitim, kültür ve sanat gibi konu başlıklarını da barındıran bu panel, çevre ve çevrenin korunması ile alakalı konularda soru/cevap şeklinde ilerleyecek.

Bozcaada Caz Festivali’nin dopdolu Keşif programının tamamına bozcaadacazfestivali.com/kesif adresinden ulaşabilirsiniz.

Festival Biletleri Passo’da.Diğer Haberler