Müzik Haberleri

29. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

17 Haziran 2022 Cuma 14:52

25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında 200’ü aşkın yerli yabancı sanatçıyı ağırlayacak 29. İstanbul Caz Festivali, zengin bir programla müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl 13 günlük festival serüveninde sahne alacak isimler arasında konser verecek isimler arasında beş Grammy Ödüllü Dianne Reeves, pop-caz vokali Melody Gardot, John McLaughlin, Enrico Pieranunzi, Teoman, Kalben, klarnet sanatçısı Yom, Boom Pam grubu, Kutiman bulunuyor.Festivalin dikkat çeken bölümlerinden Parklarda Caz konserleri, bu yıl da İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak ve ücretsiz izlenecek.

+1’li Gece Gezmesi ise, bu yıl yeniden Kadıköy’ün sevilen mekânlarında tek gecelik müzik maratonu olarak düzenleniyor.

Festivalin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ise Hayati Kafe’ye sunulacak.


NARDIS JAZZ KULÜBÜ 20. YIL KUTLAMASI 2002’de açıldığı ilk günden itibaren şehrin caz duraklarından biri olan Nardis Jazz Club, bu sene 20.yılını kutluyor. Kulüp, 20. yılını İstanbul Caz Festivali kapsamında özel konserle kutluyor.
Gecede, Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Dilek Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group, Hayati Kafe gibi yerli caz sahnesinin en önemli isimlerinin yanında Roberta Gambarini de Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta sahne alacak.


ÇOCUKÇA BİR GÜN

3 Temmuz Pazar, 15.00-18.00, Feriye

Festivalin çocuklarla buluşma noktası olan “Çocukça Bir Gün”, bu yıl İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle dördüncü kez düzenleniyor.. Klarnet sanatçısı Oran Etkin’in “Uzak Diyarlardan Yakın Arkadaşlar” başlıklı konserinde, dünyayı gezerken farklı enstrümanlarla tanışarak yeni dostluklar kuran Clara Net’in (Oran Etkin’in klarneti) hikâyesi anlatılıyor.
 

 

VİTRİN – TÜRKİYE GÜNCEL MÜZİK BULUŞMASI

30 Haziran-3 Temmuz 2022

Festival kapsamında bu sene altıncısı gerçekleştirilecek, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını merkezine alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 30 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak. Vitrin kapsamında, üç günde gerçekleştirilecek 20’ye yakın konseri, festival izleyicisi ile beraber yurt dışından önde gelen uluslararası festival ve etkinlik yöneticilerinden oluşan kalabalık bir delege topluluğu da izleyecek.


GENÇ CAZ+

İstanbul Caz Festivali’nin Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlattığı Genç Caz+ konserleri bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek.

İlk defa geçen sene Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ve Sony Music Türkiye iş birliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ Albümü bu sene de devam ediyor. Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer özgün eseri, alanında uzman prodüktör ve mentorların gözetiminde profesyonel stüdyo ortamında kayda alınacak ve dijital platformlarda yayınlanacak bu albümde yer alacak. Kayıtlar, mix ve mastering aşamaları da dahil olmak üzere Babajim İstanbul Stüdyoları’nda yapılacak. Bu yıl Genç Caz+ Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Kalben, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

 

 Diğer Haberler