Müzik Haberleri

29. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 25 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

17 Mart 2022 Perşembe 15:23

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 29'uncu kez düzenlenecek "İstanbul Caz Festivali" müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festival,  25 Haziran-7 Temmuz'da 200'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

Toplantıda konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV'nin müzikal çeşitliliği ve kentle ilişkisi açısından festivalin öne çıkan etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

Festival kapsamında konser verecek isimler arasında beş Grammy ödüllü Dianne Reeves, Melody Gardot, John McLaughlin, Enrico Pieranunzi, Teoman, Kalben, Yom, Boom Pam ve Kutiman yer alıyor.

"Parklarda Caz" konserleri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak.

Festivalin en özel etkinliklerinden "+1'li Gece Gezmesi" ise bu yıl yeniden Kadıköy'ün sevilen mekanlarında tek gecelik bir müzik maratonu olarak düzenleniyor.

Festivalde 20 yıldır devam eden "Genç Caz" projesi 20. yılında "Genç Caz+" adını alarak genç müzisyenleri daha geniş bir çerçevede desteklemeyi amaçlıyor.

İlk defa geçen sene Mehmet Uluğ Fonu'nun desteği, Sony Music Türkiye ve Babajim İstanbul Stüdyoları'nın iş birliğiyle hayat geçirilen "Genç Caz+" albümü, bu yıl da Genç Caz+ finalistlerine takdim edilecek.

Genç Caz+'ya seçilecek müzisyen ve topluluklar ayrıca Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkanını bulacak.

29. İstanbul Caz Festivali'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise caz sanatçısı Hayati Kafe'ye verilecek. Festivalin afişi de bu yıl çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratör M.K. Perker tarafından hazırlandı.Diğer Haberler