HARBİYE AÇIKHAVA TİYATROSU

1991

17 Kasım 2023 Cuma 22:23

4 MAYIS

Ahmed Arif-Rahmi Saltuk İstanbul Konseri Hava muhalefeti nedeniyle ertelendi.

 

13 MAYIS

İnsan Hakları Derneği’nce düzenlenen ‘Iraklı Kürtlerle Dayanışma Konseri’ polisin olağanüstü güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Kürtçe açılış konuşmasının ardından Kürtçe şarkılar söylendi. Geceye Nur Sürer, Ferhat Tunç, Edip Akbayram, Grup Gündoğarken, Deniz Türkali, Aşkın Nur Yengi, Rahmi Saltuk, Ahmed Arif, Zeliha Berksoy, Atıf Yılmaz, Can Yücel, Genco Erkal, Aytaç Arman katıldı. Üç bin kişinin katıldığı gecede bazı grupların Kürtçe ve Türkçe sloganlar attıkları görüldü. Gecenin biletleri 10 bin liradan satıldı.

 

22-23 MAYIS

Ahmed Arif-Rahmi Saltuk İstanbul Konserleri’ne önce ‘Uygun değildir’ diye izin verilmedi; ardından ‘yürütmeyi durdurma kararı’ alındığı söylendi. Sonra o dönem hava bozduğundan Ahmet Arif, kötü hava şartlarında etkinliklerin yapılmasını istemedi. Ertelendi ve Ahmet Arif kısa süre sonra yaşamını yitirdi.

 

26 MAYIS

Aşık Nesimi 50. Sanat Yılı konserinde açılış konuşmasını Zülfü Livaneli ile Onat Kutlar yaptı. Nesimi Çimen’in küçük curasıyla dillendirdiği, ‘Kolay mı gerçeği görmek / Dost bağında güller dermek / Orda kalsın değer vermek / Yeter ucuza satmasın / Sonu gelmez bu virdimin / Dermanı yoktur derdimin / Gerekmez ilaç yardımın / Yeter yakamdan tutmasın / Nesimi der vay başıma / Kanlar karıştı yaşıma / Yağın gerekmez aşıma / Yeter zehirin katmasın...’la başlayan konsere Nilgün Akkuş, İzzet Altınmeşe, Ali Ekber Çiçek, Güler Duman, Arif Sağ, Ahmet Günday katıldı.

 

30 Mayıs

Ferhat Tunç Konseri

 

31 MAYIS

Kızılırmak Grubu Konseri

 

1 HAZİRAN

Nazım Hikmet ölümünün 28. yılında anıldı. Nazım Hikmet Aramızda adlı gecede Sezen Aksu, Yıldız Kenter, Genco Erkal, Şükran Güngör şairin şiirlerini okudu. Tarık Akan, Rutkay Aziz, Gülsen Tuncel, Cüneyt Türel, Yavuzer Çetinkaya, Zülfü Livaneli, Sadık Gürbüz, Bulutsuzluk Özlemi de sahneye çıktı.

 

15-16 HAZİRAN

Pat Metheny Topluluğu, İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserini verdi. Son on yılın modern caz anlayışının öncülerinden olan, korkusuzca deneylere kalkışıp caza modern tatlar katmaya uğraşan Metheny ile grubu, 1977’den bu yana birlikte çalan, gayet deneyimli bir ekipti. Sahnede Lyle Mays (tuşlular), Pedro Aznar (gitar), Paul Wertico (davul), Steve Rodby (bas gitar), Armando Marcal (vurmalılar) ile çok uyumlu birliktelik sergileyen Metheny, gitarıyla sololar da atarak İstanbullulara upuzun bir konser verdi. Ertesi gece Açıkhava yine doluydu ve Pat Metheny ile arkadaşları, yeni tanıdıkları şehirdeki dokuya hayran kaldıklarını, tekrar gelmek istediklerini söyledi.

 

17- 18 HAZİRAN

Tim Hauser, Alan Paul, Janis Siegel, Cheryl Bentyne’den oluşan Manhattan Transfer iki konserinde de özellikle kadın vokallerin enerjisiyle, iki saati aşan çok başarılı bir sahne şovu sundu. Birdland’le başlayan konserlerde standartlar, sevilenler ve kendi şarkılarını söyleyen dörtlü, kısa süre önce yaşamını yitirmiş Stan Getz’le ilgili anılarını anlatarak ve Four Brothers şarkısını söyleyerek ustayı andı.

 

20-21 HAZİRAN

Lyon Opera Balesi

 

22 HAZİRAN

McCoyTyner Üçlüsü

 

23-24 HAZİRAN

Zeynep Hanlarova ve Orkestrası

 

25 HAZİRAN

Devlet Halk Dansları Topluluğu

 

28 HAZİRAN

Bolşoy Balesi Yıldızları, ,

 

29 HAZİRAN

Herbie Hancock (piyano), Wayne Shorter (saksafon), Stanley Clarke (bas gitar), Omar Hakim’li (davul) kadro konsere 20 dakika geç başladı. Çünkü tiyatronun ışık sistemi arızalanmıştı. 22.00’ye doğru sahneye çıkan sanatçılar coşkuyla alkışlandı. Basçı Stanley Clarke'ın doğum gününün kutlandığı konserde Wayne Shorter parlarken Omar Hakim davulu itiyatla çaldı…

 

1-2 TEMMUZ

Flanders Kraliyet Balesi

 

3 TEMMUZ

Zawinul Syndicate

 

4-5 TEMMUZ

IntiIllimani-John Williams-Paco Penac

 

7 TEMMUZ

Yeni Türk konseri

 

8 TEMMUZ

İstanbul Festivali

Betty Carter konseri çok dolu değildi ama gidenler pişman olmadı kesinlikle. Çok güzel ve kaliteli caz akşamında Carter’la birlikte sahnede, piyanoda Peter Martin, bas gitarda Dwayne Bruno, davulda Gregory Hutchinson vardı.

 

9 TEMMUZ

Benny Carter ve SwingAmerica

 

12-13-17 TEMMUZ

JethroTull konserleri

 

14 TEMMUZ

OrnetteColeman ve Prime Time

 

18 TEMMUZ

Şişli Belediyesi’nin düzenlediği Barış ve Kardeşlik Şöleni. Belediye başkanı Fatma Girik Açıkhava Tiyatrosu’nda halay çekti.

 

19 TEMMUZ

19. Uluslararası İstanbul Festivali

MFÖ konseri yağmur nedeniyle bugüne ertelendi.

 

20-21-22 TEMMUZ

Azerbaycan Halk Dansları gösterisi

 

26-27-28-29-30 TEMMUZ

TransworldTheatre Topluluğu Gösterileri

Broadway Müziklerinin unutulmaz şarkılarından bir demet; danslar eşliğinde.

 

10 AĞUSTOS

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çelik Gülersoy’a Saygı Gecesi düzenledi. Gecenin sunuculuğunu Esen ile Engin Noyan yaptı. Çelik Gülersoy'a Saygı Gecesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen'in açış konuşmasıyla başladı. Sözen ‘Çelik Gülersoy'a Saygı Gecesi, aslında çok gecikmiş bir gönül borcunun yerine getirilmesidir. İstanbul halkı, bu kente ilişkin tarih ve doğa bilincinin oluşmasına sınırsız emeği geçen bu değerli hemşerisini onurlandırmakta geç bile kalmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu gece İstanbul kenti adına bu gönül borcunu yerine getiriyor" dedi. Daha sonra Prof. Dr. Nurettin Sözen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi adına Çelik Gulersoy'a bir plaket ve teşekkür beratı sundu. Çelik Gülersoy'un dostlarını bir araya getiren gece programı, Zeki Çetin ve saz arkadaşlarının Gülersoy'un sevdiği şarkıları seslendirmesiyle başladı. Programın ikinci yarısında, Saim Akçıl Gençler Orkestrası, Nedim Erağan ve Tango Dostları Orkestrası (şef: Engin Ege,) ve Erol Evgin yer alıyordu.

 

27 AĞUSTOS

Nükhet Duru ile çağdaş Yunan müziğinin önemli isimlerinden, Theodorakis şarkılarının yorumcusu Antonis Kaloyannis birlikte ‘Ege Şarkıları Kucaklaşıyor Kalimerhaba’ konserine çıktı. Ege Kültür Vakfı tarafından düzenlenen gecede iki yıldız Ege’nin iki kıyısından hit şarkıları seslendirdi.

 

8 EYLÜL

Güney Vakfı’nın ‘Sürgün Dönüşü Yılmaz Güney Yeniden Halkıyla’ başlığıyla düzenlediği gecede, sanatçı dostları onun şiirlerini, öykülerini, mektuplarını dillendirdi. Sunuculuklarını Nur Sürer ile Halil Ergün’ün üstlendikleri gece Güney’in Arkadaş filminin gösterimiyle bitti.

 

10 EYLÜL

Bulutsuzluk Özlemi

 

14 EYLÜL

Nükhet Duru ile Perran Kutman, Kandemir Konduk tarafından yazılan Yeşilyurt Geceleri adlı tek gösterilik müzikal için sahneye çıktı. Gösteride Tuncay Vural Dans Topluluğu, Eda Özülkü ile Metin Özülkü de yer aldı.

 

22 EYLÜL

Açıkhava’da metal günü. Laneth'li Konserler-1 konserinde sırasıyla Metalium, Hazy Hill ile Pentagram grupları sahneye çıktı. Konserin sunucuları Aptülika ile Metin Demirhan'dı. Onlara Ketche Hakan da katıldı.

 

6 EKİM

Ferhat Tunç İnsan Haklarıyla Dayanışma KonseriDiğer Haberler

'TÜRKİYE'NİN MÜZİK MABEDİ' (İLK 50 YIL)
22 Kasım 2023 Çarşamba 22:17

1947
1947
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:56

1948
1948
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:56

1949
1949
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:55

1950
1950
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:54

1951
1951
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:51

1952
1952
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:50