HARBİYE AÇIKHAVA TİYATROSU

1990

17 Kasım 2023 Cuma 22:51

11 MAYIS

1. Uluslararası Kültür ve Sanat Şenliği yapıldı. Ücretsiz izlenebilen etkinlikte halk dansları sergilendi, şarkılar söylendi.

 

17-18 MAYIS

Zülfü Livaneli iki gün boyunca ‘1990 İstanbul Konserleri’ başlığıyla şarkılarını söyledi.


6-7 HAZİRAN

Yeni Türkü Yaz Konseri iki gece tekrarlandı.

 

8 HAZİRAN

Ruhi Su Sanat Gecesi yapıldı ve ‘Sabahın Sesi Vardır’ konulu geceyi Genco Erkal sundu. Hasad Dans Grubu, Dostlar Korosu, Ezginin Günlüğü'nün sahneye çıktığı etkinlikte Ruhi Su’nun Avustralya konseri videosu izletildi.

 

16 HAZİRAN

18. İstanbul Festivali kapsamında Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterisini sundu.

 

17 HAZİRAN

18. İstanbul Festivali kapsamında Yunan sanatçı Manos Hadjidakis sahneye çıktı.

 

20 HAZİRAN

18. İstanbul Festivali kapsamında Paco Pena Flamenco Topluluğu iki gece konser verdi. Grup gitarlar Paco Pena, Tito Losada, Jose Losada, El Entiri, dansçılar Raul, La Angustillas, Ana Parilla, Luis de Luis, Rosa Jimenez, Maria Reina, Ana Cortes, Tomasde Seres, şarkıcılar Juan Mantova, Morenito de Illora'lı kadrosuyla sahneye çıktı.

 

25 HAZİRAN

18. İstanbul Festivali kapsamında Santana sahneye çıktı. Santana’nın bisi 20 dakika sürdü. Carlos Santana 40 kişilik bilet kontenjanını Kapalıçarşı’da gezerken dost olduğu tezgahtarlara, oteldeki komilere, yolda tanıştığı ayakkabı boyacısına vererek doldurdu. En güzel yerlere oturan bu insanlar büyük ilgi çekti konserde. Kapıdakiler bu çocuklara ve gençlere kimin davetlisi olduklarını sorduğunda cevap tekti: ‘Carlos’un…

Polisler de AçıkhavaTiyatrosu’ndaki bu konsere özel ilgi göstermişti. Çünkü, Santana konserde polis radyosunun tanıtım şarkısını çalacaktı. Santana’nın grubunda Cherter Dean, Alexander Ligertwood, WalfredoDelosReyes, ArmandoPeraza, Ben Rietweld vardı.

 

28 HAZİRAN

1937’de kurulan, daha sonra adı S.S.C.B. Halklarının Halk Dansları Topluluğu olan, ‘duvar’ın yıkılmasının ardından Igor Moyiseyev’in yönetiminde yoluna devam eden Moiseyev Halk Dansları Topluluğu üç gün boyunca gösterilerini sergiledi ve zengin repertuvarı, kusursuz koreografisiyle İstanbulluları büyüledi.

 

3-4 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali kapsamında sahneye çıkan Brandford Marsalis (saksafon), Kenneth Kirkland (piyano), Robert Hurst (bas), Jeffrey Watts (davul) iki gece konser verdi. Bayram olduğu için İstanbul’u rahat gezen Marsalis gece de arkadaşlarıyla iyi bir performans sergiledi. İlk konsere açık ve koyu yeşil pantolon ceketle çıkan Marsalis, ikinci konserde de şıklığını bozmadı. Bej bir takımla sahnedeydi. Bir buçuk saat kaldı sahnede ve gördüğü en iyi seyircilerden birinin İstanbullular olduğunu söyledi.

 

5 TEMMUZ

B.B. King İstanbullu hayranlarının karşısına Melvin Jackson (saksafon), James Bolden (trompet), WalterKing (saksafon), LeonWarren (gitar), TonyToney tuşlular), Michael Doster (bas), Calep Emphreyjr.'lı (davul) kadroyla çıktı.

Bayramın üçüncü günü sahne alan B. B. King ünlü gitarı ‘Lucille’ ile müthiş bir gece yaşattı İstanbullular’a. Tesisattaki arıza can sıksa da fazla sorun etmeyen müzisyenlerini konserin ortalarında tanıttı B. B. King. Şeker komasından yeni çıkmasına karşın sahnede enerjik gözüken usta, Türkiye’ye yeniden gelmek istediğini belirtti. Konserin sonlarına doğru gitar biçimli, B. B. King rozetlerini dağıttı.

 

10 TEMMUZ

1988’den beri sık sık birlikte çalan John McLaughlin (gitar) ile Trilog Gurtu (vurmalılar) yanlarına basçı Kai-Eckhardt Karpeh’i alarak, gazete manşetlerine göre Açıkhava’yı salladı. Temponun düştüğü anda öne çıkan Trulok Gurtu, bir ara bir kova suyu enstrüman olarak kullandı.

 

11 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali kapsamında ortak projeyle bir araya gelen İngiliz gitarist John McLaughlin, Trilog Gurtu ile Kal Echardt müzikseverlere unutulmaz gece yaşattı.

 

12 TEMMUZ

İskoç Ulusal Orkestrası, John McLaughlin'in solistliğinde konser verdi.

 

15 TEMMUZ

‘Çöl prensesi’ lakaplı İsrailli pop şarkıcısı Ofra Haza, arabeski çağrıştıran şarkılarıyla, İbranice ve İngilizce seslendirdiği Yemen geleneksel ezgileriyle konserin tansiyonunu üstlerde tuttu. Ağırlıklı olarak Desert Wind albümünden parçalar seslendiren Haza, aralarda barış mesajları vermeyi unutmadı ve konseri bir düğün şarkısıyla bitirdi.

 

16 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali kapsamında George Benson sahneye çıktı.

 

18 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali kapsamında ABDli caz fusion grubu Yellow Jackets Jimmy Haslip (bas gitar), Russell Ferrate (tuşlular), Marc Russo (saksafon), William Kennedy'li (davul) kadroyla konser verdi.

 

19 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali kapsamında konsere çıkan Dave Brubeck Dörtlüsü, caz standartlarının yanında popüler besteleri de seslendirdi. 32 yıl sonra İstanbul’da sahne alan Brubeck (piyano) ile dostları Jack Six (kotrbas), Bill Smith (klarnet), Randy Jones (davul) Açıkhava’ya gelenleri mutlu evlerine gönderdi.

 

23-24 TEMMUZ

18. İstanbul Festivali’nde Batı Yakasının Öyküsü

 

1 AĞUSTOS

Zabıta 34 Yaşında

Zabıta Şöleni

 

3 AĞUSTOS

Aşkın Nur Yengi sahneye grup Lokomotif, vokaller Özlem, Yeşim, Orhan’la çıktı ve bir buçuk saatlik konsere imza attı. 4 Haziran’da yapılması gereken, ancak yağmur nedeniyle ertelenen konsere Enrico Macias'ın Seni Aldatmam şarkısıyla başlayan Yengi çoğunluğu kendisine ait parçalan seslendirdi.

Çok satan Sevgiliye adlı yeni albümünden de şarkılar söyleyen Yengi fazla bis yapmayınca konser sonunda seyirci tarafından protesto edildi.

 

4-5 AĞUSTOS

Ferhat Tunç ve orkestrası

4 Ağustos’taki konserde bölücü sloganlar atıldığı gerekçesiyle valilik ikinci konsere izin vermedi. Tunç karakola götürüldü, ifadesi alındı.

 

6 AĞUSTOS

Rustavi Müzik ve Dans Topluluğu

Gösteriden önce Güner Karabacak ile Timur Selçuk konserleri vardı.

 

10-11 AĞUSTOS

POPSAV (Popüler Müzik Sanatı Vakfı) 1. Pop Müzik Şöleni iki güne yayıldı. 10 Ağustos'ta Ayşegül Aldinç, Erol Evgin, Ersan Erdura, Füsun Önal, Gülten Evren, Müzik Yolcuları, Nükhet Duru, Osman Yağmurdereli, Nilüfer, Rıza Silahlıpoda, Saadet Sun, Şenay, Yeni Türkü sahneye çıktı.

11 Ağustos'ta ise Ali-Aysun Kocatepe, Attila Atasoy, Hülya Yiğitalp, Jale, Leman Sam, Kayahan, MFÖ, Neco, Nil Burak, Sezen Aksu, Sibel Egemen sahne aldı. Biletleri 10 bin-20 bin liraya satılan gösterileri Halit Kıvanç, Müge Oruçkaptan, İzzet Öz sundu.

 

12 AĞUSTOS

Bulutsuzluk Özlemi konseri ve Alan Parker filmi The Wall gösterimi yapıldı. Filmin gösteriminden önce Bulutsuzluk Özlemi grubu Nejat Yavaşogullan (gitar, vokal), Akın Eldes (gitar), Sina Kologlu (klavye), Demirhan Baylan (bas gitar), Filip Sümbulkaya (davul) ile Richard Hamer'dan (saksafon) oluşan kadrosuyla sahneye çıtı.

 

13 AĞUSTOS

Bir gece sonra yine aynı şekilde bu kez Zuhal Olcay sahneye çıkıp sevilen şarkılarını seslendirdi, ardından Miloş Forman’ın müzikal filmi Hair’in gösterimi düzenlendi.

 

14 AĞUSTOS

Okay Temiz konseri ve FritzLang filmi Metropolis’in gösterimi yapıldı.

 

15 AĞUSTOS

Dönemin en gözde pop yıldızlarından Kayahan ile grubu konser verdi. Ardından Euzhan Palcy filmi Kuru Bir Yaz gösterildi.

 

16 AĞUSTOS

Kızılırmak konseri ve Mikhail Romm ‘un belgesel çalışması Sıradan Faşizm'in gösterimi yapıldı.

 

17-18-19 AĞUSTOS

Lezginka Dağıstan Halk Dansları Topluluğu

 

20 AĞUSTOS

Moskova Çigan Revüsü seksen kişilik kadroyla sahneye çıktı.

 

26 AĞUSTOS

Ülkeye döndükten sonra dostları Uğur Dikmen ile Cahit Berkay'la müzik yapmaya başlayan Cem Karaca, Açıkhava’ya çıktı.

 

1 EYLÜL

Fatih Kısaparmak konseri

Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci kasetleri 950 bin satan Kısaparmak’a altın kaset ödülünü verdi. İki saatlik konserde Kısaparmak’a Osman İşmen yönetiminde 39 kişilik orkestra çaldı.

 

8 EYLÜL

Per Sultan Abdal Oyunu, Ankara Birlik tiyatrosu

Müzikler: Kızılırmak grubu yöneten: Zeki Göker

 

9 EYLÜL

Yılmaz Erdoğan ile Muzaffer Abayhan’ın yazdığı, yönetmenliğini Levent Kırca’nın üstlendiği, müziklerini Grup Gündoğarken’in hazırladığı müzikal komedi Gereği Düşünüldü’nün Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda gösterimi başladı. 75 kişilik ekibin görev yaptığı oyunun kareografisi Sait Sökmen’e, dekoru Nurettin Özkönü’ye ve kostümleri Sadık Kızılağaç’a aitti. Demokrasi, kırsal kesimde bekaret davası, çağdaş öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları, boşanma, terör ve idam cezaları gibi ana başlıklarla örülü yapıtta bu başlıkların yaşandığı mahkeme salonları ve koridorlarında geçen öyküler sergileniyordu.

 

22 EYLÜL

Neco- Leman Sam konseri

İlk yarıda Leman Sam söyledi, sonra düetler başladı. Son bölümde de Neco vardı.

 

23 EYLÜL

Mozaik ve Bulutsuzluk Özlemi konserleri

 

28 EYLÜL

Hüseyin Başaran Konseri

 

29 EYLÜL

Yeditepe Oyuncuları’nın katkılarıyla Hadi Çaman 30. Sanat Yılı

 

13 EKİM

Finali bu yıl 2 Haziran 1990 tarihinde yapılacakken kötü hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemeyen Yıldız Üniversitesi'nin düzenlediği "Üniversiteler Müzik Yanşması" 13 Ekim 1990 cumartesi günü saat 13.00'te Açık Hava Tiyatrosu'nda sonuçlandınldı. Değerlendirme Kurulu Selçuk Başar, Burak Eldem, Melih Kibar, Garo Meyan, İzzet Öz, Onno Tunç ve Özkan Uğurdan oluşan yarışmaya 46 grup, 72 parça ile başvurmuş, yapılan değerlendirme sonucunda 14 grup, 15 parça ile fınalde yarışmaya hak kazanmışlardı. Bulutsuzluk Özlemi’nin de çaldığı etkinliği Çiğdem Tunç ile Mehmet Ali Erbil sundu. Bozan hava nedeniyle finali yapılamadı.

 Diğer Haberler

'TÜRKİYE'NİN MÜZİK MABEDİ' (İLK 50 YIL)
22 Kasım 2023 Çarşamba 22:17

1947
1947
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:56

1948
1948
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:56

1949
1949
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:55

1950
1950
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:54

1951
1951
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:51

1952
1952
22 Kasım 2023 Çarşamba 21:50