ESKİMEYEN ESKİLER

MAMY BLUE (LOS POP TOPS)

18 Ocak 2022 Salı 21:48

Fransa’da hafif müzik deyince akla ilk gelen isimlerden Hubert Giraud’nun trafikte sıkışmış beklerken diline bir melodi takılıyor ve evine ulaşınca ilk işi bunu notaya dökmek oluyor. Ardından, bir hafta kadar üzerinde çalıştıktan sonra parçanın demosunu hazırlıyor.

Mamy Blue adı verilen şarkıyı ilk kez Aralık 1970’de Fransız şarkıcı Nicoletta okuyor, ama ilk 45’lik haline İtalyan Ivana Spagna getiriyor (B Yüzü Visage). Nicoletta da plak yapıyor kısa süre sonra.

Mamy Blue’nun bu kadar sevileceğini kimse beklemiyor. Parça adeta patlıyor. İspanyol grup Los Pop Tops İngilizce sözlerle plak halinde yayınlayıp uluslararası ünü yakalıyor ve şaşırtıcı şekilde Almanya, İsviçre, Fransa, Norveç, İtalya, Belçika, İsrail’de 1 numara oluyor.

O dönem Dalida’dan, Jonny Dorelli’den Lübnanlı şarkıcı Ricky Shayne’a (Almanca) kadar birçok isim Mamy Blue ile listelerde gözüküyor.

Şarkı hiç eskimiyor ve Demis Roussos, Julio Iglesias, Celine Dion, Lara Fabian, Vicky Leandros, orkestra şefleri James Last, Frank Pourcel, Paul Mauriat de Mamy Blue’yu yorumluyor.

2019’da Almanya’da Mmbl adıyla techno versiyonu deneniyor.

Türkiye’de ise bu kadar sevilen az yabancı şarkı oluyor. Dönemin ünlü gençlik ve müzik dergisi HEY’in listesinde aynı hafta Nicoletta’nın Fransızca söylediği Mamy Blue birinci, Los Top Pops’un İngilizce Mamy Blue’su üçüncü, Joel Dayde’ninki dördüncü ve Şanar Yurdatapan’ın beş yaşındaki oğu Arda Kardeş’e söylettiği ‘Oy Anam Oy’ versiyonu ise beşinci sırada yer alıyor.

Aranjmancılardan Kamuran Akkor ‘Sen Nerde Ben Orda’, Sevil-Vural ikilisi ‘Bir Sana Bir Bana’ adlarıyla şarkıyı Türkçe okuyor. Lale Belkıs da araya Türkçe bölümler serpiştirse de özgün adıyla yorumlayarak ‘yerli Mamy Bluecular’a dahil oluyor.Diğer Haberler

GÖZLERİNİN HAPSİNDEYİM (KAYAHAN)
GÖZLERİNİN HAPSİNDEYİM (KAYAHAN)
20 Mayıs 2022 Cuma 21:35

NEVER CAN SAY GOODBYE (GLORIA GAYNOR)
NEVER CAN SAY GOODBYE (GLORIA GAYNOR)
17 Mayıs 2022 Salı 23:52

PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
14 Mayıs 2022 Cumartesi 20:54

TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:53

HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
07 Mayıs 2022 Cumartesi 13:41

ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
03 Mayıs 2022 Salı 13:39

GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
29 Nisan 2022 Cuma 10:23