ESKİMEYEN ESKİLER

KİZİROĞLU MUSTAFA BEY (DÖNÜŞÜM)

27 Eylül 2020 Pazar 19:47

Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması, ‘ağabeyi’ Altın Mikrofon’un izinden giderek Anadolu Pop’a birçok önemli isim kazandırır 70’li yıllarda. Bu alış-verişin ilk meyvelerinden biri de Dönüşüm grubudur. Dönüşüm, Milliyet’in yarışmasına hep iddialı ekiplerle katılmış Alman Lisesi’ndeki bu verimli, dinamik müzik ortamında doğar.

Yıl 1970’dir; okul dışında grup kurmayı kafalarına koymuştur Alman Liseli Halit Kakınç (d.1952) ile Muhtar Turan (d.1953). Kakınç (banço) ile Turan’a (12 telli gitar) bir süreliğine klasik gitarda Atilla Hünal (d.1953) ile tarihi Orta Asya çalgılarını başarıyla çalabilen Oruç Güvenç (d.1948) eşlik eder.

Gruba isim aradıkları günlerden birinde, Nizam adlı arkadaşları ‘Dönüşüm olsun adınız’ der. Dönüşüm, öze dönüşü simgeleyecektir.

Modern Folk Üçlüsü’nü çok beğenir Dönüşüm üyeleri ama çizgileri fazla Batılı gelmektedir. Aynısını yaparken ney, tar, rebab gibi Türk çalgılarını kullanacaklardır; müzikleri de Anadolu kokacaktır. Ulusal olmayanın uluslararası olamayacağına, ancak bu bölgenin müziğini modernleştirdikten sonra uluslararası alanda kalıcılığı sağlayabileceklerine inanmaktadırlar.

Kısa süre sonra Atilla Hünal’la Oruç Güvenç (ney, rebab, ıklığ, kubuz), asıl üye olarak Dönüşüm’e katılır ve adları Dönüşüm Folk Dörtlüsü olur.

Dönüşüm’ün ana ilkesi şudur: ‘Anadolu’daki bağlamanın Asya sazlarından çok büyük farkı yoktur. Kaynağa inildikçe daha sağlıklı senteze ulaşma olanağı doğacağından Doğu’nun iyi incelenmesi, araştırılması gerekmektedir. Bu nedenle Asya sazlarına da, en az bağlama kadar eğilmek şarttır’…

Grup ilk plağına Kiziroğlu Mustafa Bey/Havada Bulut Yok parçalarını koyar. Ozan Murat Çobanoğlu’dan dinledikleri Kiziroğlu Mustafa Bey’i kendilerine göre düzenlemişlerdir.

Ağustosta yayımlanan parça büyük bir ilgiyle karşılanır ve grup 1970’in en sevilenleri arasında yer alır. Kiziroğlu Mustafa Bey, Dönüşüm’ün simge parçası olmuştur…Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53