ESKİMEYEN ESKİLER

İSPANYOL MEYHANESİ (TİMUR SELÇUK)

06 Kasım 2020 Cuma 14:33

2 Temmuz 1945 İstanbul doğumlu Timur Selçuk, 1964’te Paris’e gidip Ecole Normale de Musique’de piyano, kompozisyon ve orkestra şefliği öğrenimi görmüş, mezun olduktan sonra yılın bir bölümünü Fransa’da, geri kalanını Türkiye’de geçirmeye başlamıştı.

Art arda 45’liklerle Türkiye piyasasında ağırlığını hissettirmeye başlamış, üçüncü plağı İspanyol Meyhanesi ile zirveye yükselmişti. Arka yüzünde Beyaz Güvercin’in yer aldığı plak Selçuk’un yerli popa ağırlığını tam anlamıyla koyduğu yapıt olmuştu.  Ümit Yaşar Oğuzcan’ın dizelerine yazdığı bestesi İspanyol Meyhanesi’nin öyküsü için Selçuk şunları anlatmıştı:  ‘Çok çarpıcı bir şiirdi, yoğun bir görsellik ve duygusallık iç içe geçmişti. Hepsini bestelemek olanaksızdı, opera aryası gibi olurdu. Ancak neresi, nasıl atlanacaktı, hangi bölümü tekrarlanacaktı? Özgün Fransız şarkı sanatının önde gelen isimlerinden Leo Ferre, büyük şairlerden Aragon’ un şiirlerini besteleyip seslendirmişti.

Aragon’ a sormuşlar: “Ferre sizin şiirlerinizi değiştirerek besteliyor, kızıyor musunuz?” diye, o da ; “şarkı, şiirden de, müzikten de bağımsız özgür bir varlıktır, kendi hayatını özgürce yaşar. İsteyen şiiri okur, dileyen şarkıyı dinler, ya da söyler”. Ben bunu bir yerde okumuştum, hemen bu görüşü sahiplendim, benim Ferre’ den ne eksiğim vardı? Şiirdeki görselliği değişik ritimlerle, farklı bölümler şeklinde ele almak doğru olur diye düşündüm. Çakır keyif bir giriş için, serbest söylenen bir başlangıç gerekir. Sonra biraz coşmalı, derken hüzünlenmeli, aynen şarabın yürekte yarattığı dalgalanmalar gibi. Sonra yorgun ve küskün başlayan nakarat, bir isyana dönüşmeli. İşte bu kadar. Bunları çok genç yaşlarımda hissedecek yüreği, ailem aracılığıyla bana armağan eden Yaradan’ a hamdolsun. Şarkıdaki devingen ritim ve duygu fırtınasını, “sarhoş olmadan, eğilmeden”, ama insanca, ama sıcak, ama yalansız, ama popülizme düşmeden aktarmalı…’

Şarkıyı daha sonra Nükhet Duru ile Nilüfer de yorumlamıştı.Diğer Haberler

PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
PET'R OIL (AJDA PEKKAN)
14 Mayıs 2022 Cumartesi 20:54

TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
TOO MUCH HEAVEN (BEE GEES)
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:53

HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
HANGİSİ (SERPİL BARLAS)
07 Mayıs 2022 Cumartesi 13:41

ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
ROBERTA (PEPPINO DI CAPRI)
03 Mayıs 2022 Salı 13:39

GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
GÖNLÜM SENİNLE (YELİZ)
29 Nisan 2022 Cuma 10:23

SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)
26 Nisan 2022 Salı 19:42

NASILSIN İYİ MİSİN  (AJDA PEKKAN)
NASILSIN İYİ MİSİN (AJDA PEKKAN)
22 Nisan 2022 Cuma 23:09