ESKİMEYEN ESKİLER

DON'T LET BE ME MISUNDERSTOOD (SANTA ESMERALDA)

05 Mayıs 2023 Cuma 19:02

Besteci ve düzenlemeci Horace Ott, kız arkadaşı Gloria Caldwell ile ayrı kaldığında Don't Let Me Be Misunderstood’un bir bölümünü notalara döküyor.

O günlerde Bennie Benjamin ile Sol Marcus, caz şarkıcısı Nina Simone’nin Broadway-Blues-Ballads albümünü hazırlıyor. Yıl 1964; Horace Ott’un yarım bestesini de alıp bitiriyorlar ve Simone’nun yorumuyla albüme koyuyorlar. Ott aynı zamanda şarkının düzenlemelerini yazıyor ve kayıtlarda orkestrayı yönetiyor.

Şarkı hayli yavaş tempolu ve listelerde başarısız oluyor.

Don't Let Me Be Misunderstood’u devamında İngiliz grup The Animals hızlandırarak ve blues rock tadı katarak plak yapıyor.

The Animals’ın versiyonu birçok listede listelerin en üst sıralarında geziniyor ve The Animals hiti olarak tarihe geçiyor.

Hikaye burada bitmiyor. Gelelim 1977’ye;

Fransız plak yapımcısı Nicolas Skorsky, Don’t Let Me Be Misunderstood’u alkışlar, kastanyetler, trompetler, İspanyol gitarları ile flamenko tarzı düzenlemeyle yeniden yaratıyor. Disco müziğin dünyayı kasıp kavurduğu, tam anlamıyla moda olduğu günlerde Santa Esmeralda grubu ile grubun Amerikalı şarkıcısı Loroy Gomez’in diskoyla Flamenko ortaklığı, biraz da salsa karışımından oluşan Latin yorumu büyük sükse yapıyor.

Plak kapağına ‘Esmeralda Suite’ adıyla yeni versiyon not düşülerek yorumdaki özgünlük vurgulanıyor…

1977 yazındaki ilk çıkışta, 16 dakikalık versiyon diskoların gözdesi oluyor ve bu şarkı Casablanca Records etiketiyle yayınlanan Don't Let Me Be Misunderstood albümünün bir yüzünü kaplıyor. Avrupa ülkelerinde ve ünlü Billboard'un Club Play Singles listesinde birinci sıraya yükseliyor. Tabii 3 dakika 20 saniyelik hali de radyoların gözdesi haline geliyor.

Santa Esmeralda versiyonu, Quentin Tarantino'nun Kill Bill Vol. 1 filminde kullanılınca parça Seksenler’de bir kez daha parlıyor.

Bu arada Don’t Be Me Misunderstood bestesi, coverı en fazla yapılan şarkılardan biri haline geliyor, filmlerde, TV dizilerinde de sık kullanılıyor.

Bizde ise, Galatasaray tribünlerinin gözde tezahüratı haline gelen şarkıyı Aşkın Nur Yengi Borcum Olsun adıyla yorumlarken, Dolapdere Big Gang de bildik kulvarında ilginç bir yorum sergiliyor.Diğer Haberler

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53

NACİYE (SEYYAL TANER)
NACİYE (SEYYAL TANER)
05 Temmuz 2023 Çarşamba 22:05

DON'T WORRY BE HAPPY (BOBY MCFERRIN)
DON'T WORRY BE HAPPY (BOBY MCFERRIN)
21 Haziran 2023 Çarşamba 22:52

CÜMBÜR CEMAAT (ERKİN KORAY)
CÜMBÜR CEMAAT (ERKİN KORAY)
11 Haziran 2023 Pazar 10:40

BREAKFAST IN AMERICA (SUPERTRAMP)
BREAKFAST IN AMERICA (SUPERTRAMP)
05 Haziran 2023 Pazartesi 15:34

KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)
29 Mayıs 2023 Pazartesi 13:05