ESKİMEYEN ESKİLER

CEMALIM (ERKİN KORAY)

24 Ağustos 2020 Pazartesi 18:17

1975, ‘Elektronik Türküler’ adlı uzunçaların yılıdır. Koray’ın arabesk arayışlarına bir süreliğine ara verip halk müziğine yöneldiği Elektronik Türküler projesi, daha önce piyasaya sürülmüş bir 45’likler toplaması değildir. Düzenlemelerin Erkin Koray tarafından yazıldığı yapıttaki sekiz parça arasında, yedi dakika 40 dakika süren progressive-folk arayışı Cemalım büyük ilgiyle karşılanmıştır.

Ürgüplü Refik Başaran’ın türküsüne Erkin Koray’ın çok ilginç yorumu uluslararası alanda da dikkat çekmiş, hem tTürkiye’de hem de yurtdışında bu yorumun coverları üretilmiştir.

Koray’ın rock, beat ile türküyü birleştirmeyi ilk denediği albümdür Elektronik Türküler. Ortaya çıkan soundu dönemin gazeteleri ‘folk-rock diye tanımlar.

Koray, Hey dergisinde yayımlanan söyleşide albümle ilgili şunları söyler: ‘Türkünün geçmişinde elektrikli aletlerin yeri yoktur. Türkülerde daha çok, ‘doğal’ diye tanımlayabileceğimiz sesler hakimdir. Bu durum, folk müziğimize ‘türkülere özgü’ hoş ve karakteristik bir haldir. Ben ‘makineleşmiş’ dünyanın, makineleşmiş insanının Türkiye’deki görüntü ve yansımasının, söylediği veya söylediğini varsaydığım türküleri kendimce yorumladım. Belki de son yıllarda gittikçe büyüyen ve gelişen bir akıma, yeni bir yol göstererek, onu en gerçek ve en anlamlı biçimde ifade eden bir anlatım buldum. Türkülerimizin güzelliğini ve doğal dokusunu kaybetmeden ancak bu kadar elektronikleşebileceğine inandım ve gerçekleştirdim’…Diğer Haberler

ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
ORDINARY WORLD (DURAN DURAN)
21 Eylül 2021 Salı 12:47

I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)
18 Eylül 2021 Cumartesi 21:25

MICHELLE  (BEATLES)
MICHELLE (BEATLES)
11 Eylül 2021 Cumartesi 23:09

EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)
03 Eylül 2021 Cuma 23:40

NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
NOTHING ELSE MATTERS (METALLICA)
29 Ağustos 2021 Pazar 21:27

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND  (PINK FLOYD)
SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)
23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ  (AJDA PEKKAN)
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ (AJDA PEKKAN)
21 Kasım 2020 Cumartesi 19:57