ESKİMEYEN ESKİLER

ÇAMLICA YOLUNDA (HARAMİLER)

10 Eylül 2020 Perşembe 22:17

1965’in son günlerinde Ali Atasagun (vokal, gitar), Uğur Dikmen (tuşlular), Oğuz Durukan (bas gitar), Asım Ekren (davul) Ali Atasagun Dörtlüsü adıyla bir araya gelmişti. İngilizce parçalar söylüyorlar, klasik rock yapıyorlardı. Ancak, dönemin en önemli yarışması Altın Mikrofon’a katılıp tanınabilmek için bir süreliğine folkla meşgul olmaları gerekmekteydi.  

Bu türe kafa yordular ve çok çalıştılar. Sonuçta ortaya çıkan folk ise, diğer gruplarınkiyle kıyaslanamayacak kadar sert ve modern olmuştu.

Ali Atasagun Dörtlüsü 1966 yılında Altın Mikrofon’a katıldı ve finale kaldı. O yıl dereceye giremediler ama, şartname sonucu Yarim/Emine adlı ilk 45’liklerini yayınlama olanağı buldular. Ali Atasagun, grubun adını Dört Harami yaptıktan sonra İngiltere’ye gidince, vokal-gitara Koray Oktay’ı, tenor saksafona Çetin Yorulmaz’ı alarak, adlarını da Haramiler yaparak yeniden yola koyuldular.

1967’de bir kez daha Altın Mikrofon sahnesindeydi Haramiler. Enstrümantal yorumladıkları Çamlıca Yolunda’yla finale kadar gelmelerine karşın ilk üçe giremediler ama, yine şartname gereği yayınlamaya hak kazandıkları Çamlıca Yolunda/Adanalı’yı ikinci plak olarak diskografilerine eklediler. Aynı yıl Koray Oktay’ın seslendirdiği Friendship/I’m Lookin’ For A Saxophonist/Gimme Some Lovin’/I Got You adlı bir ‘cover 45’lik’ daha çıkarttılar.

1968’de Altın Mikrofon’da Koray Oktay (gitar-vokal), Oğuz Durukan (bas gitar), Uğur Dikmen (org), Asım Ekren (davul), Çetin Yorulmaz’lı (saksafon) kadroyla yarışan grup, geleneksel Arpa Buğday Daneler’i oryantalle swingin yoğrulduğu düzenlemeyle yorumladı ve bu kez ikinciliği aldı.Diğer Haberler

SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
SEN YARATTIN BENİ (AYLİN URGAL)
09 Aralık 2023 Cumartesi 22:35

LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
LADY D'ARBANVILLE (CAT STEVENS)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:32

DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
DÜNYA DÖNÜYOR (NİLÜFER)
18 Ekim 2023 Çarşamba 23:00

ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
ALWAYS ON MY MIND (PET SHOP BOYS)
07 Ekim 2023 Cumartesi 16:59

İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
İNCE İNCE BİR KAR YAĞAR (SELDA)
17 Temmuz 2023 Pazartesi 16:48

KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
KILLING ME SOFTLY (ROBERTA FLACK)
10 Temmuz 2023 Pazartesi 09:53