Sinema Haberleri

TÜRKİYE'NİN OSCAR FİLMİ AYVALIK FİLM FESTİVALİ'NDE

20 Eylül 2022 Salı 12:42

Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin dördüncü günü de sona erdi. Festivalin uluslararası seçkisinden Earwig, Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı (Rabiye Kurnaz Vs. George W. Bush); Bu Dünyanın Çocukları bölümü kapsamında Her Şey Dahil ve Tori&Lokita; belgesel bölümünden Aşk, Mark ve Ölüm; Türkiye’den Filmler seçkisinden Çilingir Sofrası ve Ela ile Hilmi ve Ali; İlk Filmler seçkisinden ise Güneş Sonrası (Aftersun) 19 Eylül Pazartesi günü seyirciyle buluştu.

Festivalin Bu Dünyanın Çocukları Bölümü kapsamında; Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel ve İstanbul Film Festivali Belgesel Film Yarışması’nda Mansiyon Ödülü’ne layık görülen Her Şey Dahil gösteriminin ardından yönetmen Volkan Üce merak edilenleri anlattı. Belgesel, izleyenleri Türkiye’nin farklı köşelerinden gelen mevsimlik işçi çocukların her şey dahil bir otelde çalıştıkları iki sezonu konu ediyor. Gösterim ardından gerçekleşen söyleşide yönetmen Volkan Üce, “Her Şey Dahil oteli modern dünya olarak gösteriyorum. Masum çocuklar dünyaya girince dünya onları ne kadar çabuk bozuyor ve nasıl bozuyor bunu vermek istedim. Bu yüzden Her Şey Dahil benim için çok güzel bir mikrokosmos oldu” dedi.

Cannes Film Festivali’nde 75. Yıl Özel Ödülü’nü kazanan Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne’ın, göç dalgasına kapılarak ülkelerinden birlikte kaçmış, aralarında kan bağı olmamasına rağmen Avrupa’da oturma izni alabilmek için kardeş olduklarını kanıtlamaları gereken Tori ve Lokita isimli iki çocuğun hayat mücadelesini anlatan Tori ve Lokita (Tori and Lokita) da festival kapsamında seyircisiyle buluştu.

Festivalin dördüncü gününde belgesel seçkisinde, Cem Kaya’nın bu yıl Berlinale’nin Panorama bölümünde gösterilen ve Seyirci Ödülü’ne layık görülen üçüncü belgesel filmi Aşk, Mark ve Ölüm gösterildi. Belgesel, 1961 tarihli Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın ardından Türkiye’den Almanya’ya göçenlerin, onların çocuklarının ve torunlarının yaşattığı bağımsız müzik kültürünün hikâyesini sunuyor. Goethe işbirliği kapsamında gösterilen filmin öncesinde Kino 2022 Proje Koordinatörü Engin Ertan bir sunum gerçekleştirdi.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin, ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiş, son dönemin çok konuşulan yerli yapımlarından Çilingir Sofrası ve Ela ile Hilmi ve Ali de  izlendi. İlk Filmler seçkisinde; Charlotte Wells’in, Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası kapsamında gösterilen ve çekimleri Muğla’da yapılan duygu yüklü filmi Güneş Sonrası (Aftersun) gösterildi. Film, annesi babası ayrı olan bir kız çocuğunun babasıyla Türkiye’de çıktığı acı-tatlı bir tatili anlatıyor.

 

FESTİVALDE BUGÜN (20 EYLÜL SALI)

20 Eylül Salı günü Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde 12.00 seansında bu yıl Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yarışan, Manuela Martelli’nin ilk uzun metrajlı filmi “1976”; 14.30 seansında Thomas Hardiman’ın ilk uzun metraj filmi Medusa Deluxe; 16.30 seansında Can Merdan Doğan’ın yazıp yönettiği, başrollerinde Nihal Yalçın ve Murat Kılıç’ın yer aldığı ilk kısa filmi Stiletto, Türkay Döşkaya yönetmenliğindeki Rüzgâr İçinde, İnan Erbil imzalı Belki Bir Gün Gideriz, filmin başrollerinde Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal’ın yer aldığı Ali Ercivan’ın ilk kısa filmi Lekesiz, Arda Gökçe’nin yalnızlık, yabancılaşma ve iletişimsizlik kavramlarını irdeleyen ilk kısa filmi Sıradan Bir Gün, Sami Morhayim imzalı Susam; 19.00 seansında başrolünü Nihal Yalçın’ın üstlendiği Nazlı Elif Durlu’nun kara komedi türündeki ilk uzun metraj filmi Zuhal; 21.30 seansında Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı adlı kendi romanından uyarladığı, Erdem Şenocak’ın başrolünü üstlendiği Kerr filmleri gösterilecek. Tüm yönetmenler ve filmlerin ekipleri filmlerden sonra izleyiciyle buluşacak.
Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da 20.00 seansında Shoplifters, Like Father Like Son, After Life filmleriyle tanınan Kore-Eda Hirokazu’nun Bebek Servisi (Broker) filmi ve Dan Geller ve Dayna Goldfine imzalı Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song adlı belgesel izleyiciyle buluşacak.
Eski Köylü Pazarı’nda ise 21.15 seansında, Louis Garrel imzalı kara komedi Kurtarıcı (Crusade) sinemaseverlerle buluşacak.

“Şu Anlaşılmazlık Meselesi: Bir Filmi Anlamamak” başlıklı panel Aslı Ildır, Fatih Özgüven ve Tayfun Pirselimoğlu’nun katılımlarıyla 20 Eylül Salı günü saat 17.00’de BİLGİNER – MELİN Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı’nda gerçekleşecek.Diğer Haberler