Sinema Haberleri

ÖMER KAVUR FİLMLERİ MUBI'DE

05 Haziran 2023 Pazartesi 18:57

Ömer Kavur'un yapıtları “Zamanın Labirentinde: Bir Ömer Kavur Retrospektifi” başlıklı özel seçkiyle bu yaz MUBI’de sinemaseverlerle buluşuyor. Kavur’un Yusuf Atılgan ve Orhan Pamuk’un metinlerinden uyarladığı ANAYURT OTELİ ile GİZLİ YÜZ gibi sinemamızın kilometre taşı filmlerinin yanı sıra, çocuk yaştaki Cem Davran’ın başrolde yer aldığı YUSUF İLE KENAN ve yönetmenin iletişimsizlik konusuna bakışını en güçlü şekilde yansıtan filmlerinden GECE YOLCULUĞU da bu toplu gösterimle kapsamında yer alacak...

Kavur’un doğum günü olan 18 Haziran’da, Kadir İnanır, Hümeyra, Kamran Usluer, Neriman Köksal, Halil Ergün gibi isimlerden oluşan kadrosuyla sinemamızın unutulmaz aşk filmleri arasına giren BİR KIRIK AŞK HİKAYESİ MUBI’de seyirci karşısına çıkacak.

 

YUSUF İLE KENAN (1979)

Ömer Kavur’un sosyal gerçekçi dille çektiği ilk dönem filmlerinden YUSUF İLE KENAN, Türkiye’nin yakın tarihindeki en bunalımlı dönemi olan 1980 Darbesi öncesini ince detaylarla sergilerken sokak çocuklarının yaşamını da gözler önüne seriyor. 1980’de Milano Film Festivali’nde büyük ödülü kazanarak sinemamızın o dönemde yurtdışındaki sayılı başarılarından birisini elde eden YUSUF İLE KENAN, 7 Haziran 2023'ten  itibaren MUBI’de. 

KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ (1981)

Sinemamızın en realist aşk öykülerinden KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ, Kadir İnanır, Hümeyra ve Kamran Usluer gibi usta isimlerle klasikleşmeyi başarıyor. Selim İleri’nin senaryosunu yazdığı, Yeşilçam’daki klişelerden uzak aşk filmleri arasında gösterilen film, sahil kasabasındaki insansız çekimlerle de özgünlüğünü ispatlıyor. Kadir İnanır’ın bir benzin istasyonunda Hümeyra’ya söylediği “Mutluluk yanımızdan gelip geçti” repliğiyle akıllara kazınan KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ, 18 Haziran 2023'ten itibaren MUBI’de. 

 

ANAYURT OTELİ (1987)

Yazıldığı dönemde çokça ses getiren Yusuf Atılgan’ın ANAYURT OTELİ romanı, Ömer Kavur tarafından “bunu sinemaya aktarmam gerekir dediğim tek roman” diye tarif ediliyor. Filmin çekimi, Kavur’un filmografisinde daha bireysel konuları ele aldığı, insanın psikolojik boyutunu derinlikli bir şekilde işlediği döneme denk düşüyor. Otel katibi Zebercet’in ve küçük bir taşra kasabasında bulunan Anayurt Oteli’nin hikayesine odaklanan film, yarattığı karanlık atmosfer, bulanıklaşan hikaye örgüsü ve 1980’lerin Türkiye’sini yansıtan öğelerin yerleştirilmesiyle sinemamızın en çok sevilen filmleri arasına girmeyi başardı. Zebercet Gezgin’i canlandıran Macit Koper’e 20 yıldır kesmediği bıyığını kestiren, Şahika Tekand’ın “gecikmeli Ankara treniyle gelen kadın”ını hafızalara kazımayı başaran ANAYURT OTELİ, 30 Haziran 2023'ten  itibaren MUBI’de.

 

GECE YOLCULUĞU (1987)

Ömer Kavur’a 25. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen ödülünü getiren GECE YOLCULUĞU, başlamak üzere olduğu yeni filmi için mekan arayan ve sonrasında filmi çekmekten vazgeçerek terk edilmiş bir kasabada tek başına kalmayı tercih eden Ali’nin öyküsünü beyazperdeye yansıtıyor. İletişimsizlik, zaman, bireysellik, politika ve toplumsal tarih üzerine bir düşünce egzersizi niteliğindeki GECE YOLCULUĞU, 10 Temmuz 2023'ten itibaren MUBI’de.

 

GİZLİ YÜZ (1991)

Orhan Pamuk’un unutulmaz romanı Kara Kitap’ın bir pavyon fotoğrafçısını anlatan “Karlı Gecenin Aşk Hikayeleri” bölümünden uyarlanan GİZLİ YÜZ, Zuhal Olcay, Fikret Kuşkan ve Rutkay Aziz’li usta oyuncu kadrosuyla sinemamızın unutulmaz yapımlarından biri. Şehirler Şehri, Ölüler Şehri, Garipler Şehri ve Kalpler Şehri’nden oluşan dört bölüme ayrılan filmin izleyiciye ne anlattığı sorusuna Ömer Kavur “Tutkulu bir aşk hikayesinin, doğu masalı üslubu ile anlatılmaya çalışıldığını söyleyebilirim” cevabını veriyor. Bir arayış hikayesini anlatan GİZLİ YÜZ, 26 Temmuz 2023'ten itibaren MUBI’de.Diğer Haberler