Sinema Haberleri

OLKAN ÖZYURT YAZDI: 'SUNGU ÇAPAN VEFAT ETTİ: SİNEMA YAZARLARI ARTIK YETİM'

07 Nisan 2023 Cuma 09:21

Sinema yazarlığına gönül düşürenlerin meslek idollerinden biridir Sungu Çapan. Kurduğu şahane uzun cümlelerle ve soğukkanlı tespitleriyle bir filmin hakkını verir çünkü. Doğal olarak öykünürsünüz yazılarına. Onun için 'baba' olarak anılır sinema yazarları camiasında. Dün gelen vefat haberiyle sinema yazarları olarak artık yetim kaldık.
En kıdemli sinema yazarıydı aramızdaki. 1965'te sinema yazmaya başlamıştı. Ama sanıldığı gibi sadece film eleştirisi yazmadı, mesleğin her alanında kalem oynattı. Gün geldi muhabirlik yapıp sinema haberleri yaptı, gün geldi iddialı dosyalar hazırladı, gün geldi sinemacılardan görüşler alıp sinemayla ilgili bir konuyu etraflıca işledi. Arşiv onun sinema kültürünü yaymak için yazdığı yazılarla dolu.
Şahane kitap kapağı tasarlardı
1947'de doğumluydu Sungu Baba. İstanbul Devlet Güzel Sanat Akademisi Grafik Sanatlar Bölümü mezunuydu. Eğitim aldığı alanda da aslında iddialı bir isimdi. Tasarladığı birçok kitap kapağı vardı. Mesela Vedat Türkali'nin Adam Yayınları'ndan çıkan 'Mavi Karanlık' kitabının kapak tasarımı ona aitti.
1968'i yerinde Paris'te yaşayanlardan biridir aynı zamanda. Ve bütün hayatını bir 68'li gibi yaşadı. Lakin sonraki kuşaklara daha sevecen bakan 68'lilerdendi. Onun biraz da sinema yazarları camiasında baba figürü olarak görülmesinin sebebi buydu. Radarına girerseniz yeni yazarları takip eder, beğenirse de takdir ederdi. Lakin kendisi çok fazla göz önünde olmayı sevmezdi.
Selam söyleyin demişti
Birçoğumuz onu Cumhuriyet gazetesindeki film eleştirilerinden tanısak da aslında kalem oynatmadığı mecra kalmamıştı denilebilir. Şahane bir hafızası vardı. Bildiklerini de kendine saklamaz, aktarırdı. Sadece sinema değil, siyaset, sosyoloji, spor, müzik gibi farklı alanlarda sizi şaşırtacak bir birikimi vardı. Ve tabii iflah olmaz bir kedi babasıydı.
Rahatsızlandığı haberi çocukluk arkadaşı ve can yoldaşı Yücel Göktürk'ten gelmişti bize. Heybeliada'ya taşınmıştı. En son Uğur Vardan, Tunca Arslan ve Şenay Aydemir ile Heybeliada'ya onu görmeye gitmiştik. İyi görmüştük Sungu Baba'yı. Bira patatesin canına okumuştuk hep beraber. "Herkese selam söyleyin" demişti.
Sungu Baba sen de selam söyle, Rekin Teksoy'a, Agah Özgüç'e, Cüneyt Cebenoyan'a ve Murat Özer'e...

OLKAN ÖZYURT (10haber.net/ 02.04.2023) 

 Diğer Haberler