Sinema Haberleri

KÜLTÜR BAKANLIĞI, 60. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ'NDEN ÇEKİLDİ

28 Eylül 2023 Perşembe 10:20

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır." diyerek, 60.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, KHK ile görevlerinden atılan iki memurun mücadelesinin anlatıldığı "Kanun Hükmü" (yönetmen: Nejla Demirci) adlı belgeselin 'hakkında dava sürüyor' gerekçesiyle Ulusal Belgesel Yarışması'ndan çıkarılmasının ardından, yarışma jürileriyle 29 film Altın Portakal'dan çekilmişti. Bunun üzerine festival yönetimi, 'hakkında dava yok' kararıyla Kanun Hükmü'nü yeniden yarışmaya kabul etmişti. 

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

'Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.'

 Diğer Haberler