Sinema Haberleri

İLYAS SALMAN'IN CUMHURBAŞKANINA HAKARET DAVASI 10 EKİM'DE

06 Ekim 2023 Cuma 20:14

DW Türkiye'nin haberine göre, İlyas Salman hakkında, BirGün Gazetesi'nin 1 Ağustos 2022 tarihli sayısında  "Erdoğan'ı o koltuğa layık görmüyorum" başlıkla yayınlanmış söyleşi sırasında kullandığı kelimeler nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, İlyas Salman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu ve söyleşideki "ucuz adam" ifadesinin hakaret olduğunu iddia etti. Dilekçede, Salman'ın sözlerinin Erdoğan'ı küçük düşürmeye yönelik olduğu ve Salman'ın müvekkilini kamuoyu önünde lekelemeye çalıştığı, itibar suikastı yapmaya çalıştığı öne sürüldü. Bunun da siyasi kin, nefret ve tükenmişliğin sonucu olduğu belirtilen dilekçede, bu sözlerin ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmeyeceği kaydedildi. "Erdoğan’ın vatandaşın sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan gelişimine katkı sağlayacak her adımın başrol oyuncusu" olduğu savunulan dilekçede, Salman'ın ifade ve basın özgürlüğü sınırlarını aşarak kamuoyunu Erdoğan'a karşı yönlendirdiği ve provoke ettiği öne sürüldü.

Soruşturma kapsamında 11 Kasım 2022'de şüpheli olarak savcılıkta ifadesi alınan İlyas Salman, suçlamaları kabul etmedi. Salman, "İçerikte suç unsuru bulunduğunu kabul etmiyorum. Laik, demokratik, parlamenter ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinde, Cumhurbaşkanı veya kapıcı dahil kim olduğu fark etmeksizin birini sevip sevmediğini söylemek benim en doğal hakkımdır, bu da suç değildir. İçerikte kelimelerde de suç unsuru bulunmamaktadır. ‘Ucuz adam’ tabiri ancak kaba hitap tarzı olarak kabul edilebilir" dedi.

Ancak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Salman hakkında dava açtı. İddianamede, Salman’ın bu sözleri söyleyerek Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği öne sürüldü.

Salman'ın yargılanmasına İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 10 Ekim Salı günü başlanacak.

 Diğer Haberler

BİLAL 'GÜLDÜR GÜLDÜR'E DÖNÜYOR!
BİLAL 'GÜLDÜR GÜLDÜR'E DÖNÜYOR!
22 Mayıs 2024 Çarşamba 16:30

GORA'NIN DEVAMI GELİYOR
GORA'NIN DEVAMI GELİYOR
21 Mayıs 2024 Salı 10:15

GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW'A GERİ DÖNÜYOR
GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW'A GERİ DÖNÜYOR
18 Mayıs 2024 Cumartesi 15:30

ERKAN YOLAÇ YAŞAMINI YİTİRDİ
ERKAN YOLAÇ YAŞAMINI YİTİRDİ
17 Mayıs 2024 Cuma 15:32